Jesienna wizyta w szkółce (AO odc. 34 serii 2019)
dodano: 20.10.2019
Z Akademią Ogrodnika w tym tygodniu odwiedzamy szkółkę roślin ozdobnych. Jesienią to miejsce zachwyca kolorami.
Jesienna wizyta w szkółce (AO odc. 34 serii 2019)
Z Akademią Ogrodnika w tym tygodniu odwiedzamy szkółkę roślin ozdobnych. Jesienią to miejsce zachwyca kolorami, a jak zdradza szkółkarz, Wojciech Grąbczewski, to nie jedyny dobry powód, by właśnie teraz wybrać się na roślinne zakupy. Teraz jest bowiem bardzo pięknie, różnorodnie, ale też jest doskonały czas na sadzenie roślin. Ziemia jest jeszcze ciepła, wilgotna, a pogoda sprzyja pracy w ogrodzie.
 
Sadząc rośliny teraz, dajemy im szansę, by dobrze ukorzeniły się przez zimą, zaoszczędzamy więc sporą część nadchodzącego sezonu.
 
A na jakie najefektowniejsze rośliny warto zwrócić uwagę? Wojtek zwraca uwagę np. na pięknie wybarwiający się ambrowiec, a także na ciekawostkę: jarząb ‘Dodong’ (Sorbus). Ma piękne, błyszczące, jasnozielone liście, wiosną cieszy białymi baldachami kwiatów, a jesienią zachwyca dużymi, czerwonymi owocami.
 
Interesująca jest też pięknotka Bodiniera 'Profusion' (Callicarpa bodinieri), której liście są niemal fioletowe. Oprócz pięknie wybarwiających się liści, niezwykle urodziwe są też owoce pięknotki. To liczne koraliki o rzadko spotykanym, fioletowym kolorze, które wręcz oblepiają pędy krzewu.  
 
Z kolei z hortensji warto zwrócić uwagę na prawie niekwitnącą hortensję dębolistną (Hydrangea quercifolia), która zachowuje liście do grudnia, a nawet dłużej. Są one bardzo duże, mięsiste i wyglądają niezwykle atrakcyjnie.
 
W szkółce dostrzegamy też niezwykle efektowne o tej porze roku czerwone berberysy, płonące pomarańczem klony palmowe, czy przepięknie wybarwione trzmieliny pospolite o wyjątkowo ładnych owocach.