Bluszcz pospolity (AO odc. 35 serii 2019)
dodano: 27.10.2019
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zwracamy uwagę na niektóre zastosowania bluszczu pospolitego.
Bluszcz pospolity (AO odc. 35 serii 2019)
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zwracamy uwagę na niektóre zastosowania bluszczu pospolitego (Hedera helix) w aranżacjach ogrodowych. Bluszcz jest zimozielonym pnączem, ozdobnym cały rok, idealnym do założeń leśnych i o naturalistycznym charakterze.

Gdy bluszcz zwiesza się długimi pędami z gałęzi drzewa, wygląda niezwykle egzotycznie i malowniczo. W odwiedzanym przez nas ogrodzie ma przede wszystkim zastosowanie jako roślina okrywowa. Tworzy obramowanie uszczelnionego folią strumyka, znakomicie maskując wszelkie niedoskonałości konstrukcyjne brzegów. Dzięki temu sztuczny ciek wodny wygląda jak prawdziwy.

Obok bluszcz przykrył niemal całkowicie niewielkie murki i kamienie, zdobiące fragment ogrodu. Teraz gospodyni bardzo lubi to miejsce, nie trzeba tu pielić ani grabić liści…

Ciemny bluszczowy dywan jest też tłem dla konwalii. Poza tym stosując tak szczelnie zadarniającą roślinę można modelować teren bez konieczności wykonywania prac ziemnych. Fundamentami wszelkich pagórków i pofałdowań są kamienie i kłody drewna. Daje to efekt zróżnicowania przestrzeni, wprowadza do niej dynamikę.