Diksonia, czyli paproć drzewiasta (AO odc. 01 serii 2020)
dodano: 01.03.2020
Z powodu ocieplenia klimatu, można podjąć w Polsce próbę uprawy gruntowej egzotycznych roślin – na przykład diksonii, czyli tropikalnej paproci drzewiastej. Jak się nią opiekować w ogrodzie, opowiada ogrodnik Mikołaj Senk.
Diksonia, czyli paproć drzewiasta (AO odc. 01 serii 2020)

W Akademii Ogrodnika odwiedzamy szkółkarza Mikołaj Senka, który eksperymentalnie posadził w gruncie diksonię antarktyczną (Dicksonia antarctica) – tropikalną paproć drzewiastą. Na zimę rozeta jej liści jest owijana cienką przepuszczalną dla powietrza i światła włókniną. Jak diksonia przetrwała tegoroczne chłody?

Najmłodsze, najsłabsze liście nieco podmarzły, ale starsze mają się doskonale, są ładnie zielone. Jednak najważniejsze, że bez uszczerbku przetrwało serce rośliny z tkwiącymi tuż przy ziemi zawiązkami liści.

Ważne jest, by diksonię odsłaniać w pochmurny dzień. Inaczej mogłaby przeżyć szok: po całej zimie we włókninowej kołderce, promienie słońca mogłyby poparzyć liście.

Diksonia, która lubi glebę żyzną, urodzajną, u Mikołaja ma już trzy lata i gospodarz liczy na to, że zacznie ona w końcu formować charakterystyczną dla gatunku kłodzinę – powstanie więc rozeta liści wyniesiona na pniu.