Pielęgnacja trawnika (AO odc. 3 serii 2020)
dodano: 15.03.2020
Przyglądamy się pierwszym pracom pielęgnacyjnym na trawniku.
Pielęgnacja trawnika (AO odc. 3 serii 2020)

Z Akademią Ogrodnika odwiedzamy ogród państwa Bożeny i Jerzego Zielawskich w Nieporęcie pod Warszawą. Łagodna zima sprawiła, że ogród wygląda jak spod igły. Wczesną wiosną koloru dodają mu zimozielone rośliny: trzmielina, złocisty cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’ (Chamaecyparis pisifera) oraz paskowana juka ogrodowa (Yucca filamentosa). Pod przykryciem pozostają jeszcze rabaty z kaktusami oraz palma karłatka.

 Tłem dla roślin jest zielony dywan zadbanego trawnika. Żeby wyglądał tak ładnie, wymagał wielu starań. Pan Jerzy Zielawski przyznaje, że gleba w tym ogrodzie początkowo nie nadawała się pod trawnik, bo podłoże było tu jak na wydmie, niemal całkiem piaszczyste. Trzeba więc było wymienić ziemię i to na dość sporą głębokość, około 40cm. Przywieziona została ziemia gliniasta zmieszana z kompostem i na jej bazie powstał trawnik.

 Trawnik ma 3 lata i jest starannie pielęgnowany: wertukulowany, podlewany, koszony i dokarmiany – w miarę możliwości nawozami organicznymi, które poprawiają strukturę gleby i nie zawierają szkodliwej chemii, pomagają wprowadzać organizmy żywe, tworzą lepsze warunki glebowe. Korzysta z nawozu umieszczonego w wygodnym kanistrze.