Kolumnowe drzewa do przydomowego sadu (AO odc. 7 serii 2020)
dodano: 12.04.2020
Odwiedzamy ogród, w którym właściciel zakłada niewielki sad, wykorzystując kolumnowe odmiany drzewek owocowych.
Kolumnowe drzewa do przydomowego sadu (AO odc. 7 serii 2020)

 

Architekt  krajobrazu Zbigniew  Pachulski, założył niewielki sad. Jeszcze niedawno na jego miejscu był warzywnik, ale rosnące opodal drzewa podrosły i zaczęły go mocno ocieniać. Powstał więc jagodnik oraz sad z gruszami.

 Zbigniew posadził kolumnowe odmiany gruszy, m.in.. ‘Dekora’, której pędy są niemal równoległe do przewodnika. Większość takich odmian jest dostępna w sprzedaży internetowej. Takie drzewa prawie nie wymagają przycinania i można z ich wykorzystaniem założyć sad na małej powierzchni. Sadzi się je w rozstawie od 80 do 120 cm. Część odmian karłowych nadaje się do uprawy także w donicy na tarasie. Są nawet czereśnie w odmianach kolumnowych. Na małej powierzchni można bez problemu zmieścić dwie odmiany, a przy okazji łatwiej je zabezpieczyć przed szpakami i łatwiej zbiera się owoce. Trzeba tylko pamiętać, że potrzebują więcej nawożenia, niż odmiany tradycyjne.

 

Właściciel ogrodu posadził dwie czereśnie kolumnowe – ‘Queen Mary’ i ‘Silva’. Obie te odmiany są samopylne i plonują już w 2. lub 3. roku po posadzeniu.

 Wiosną wszystkie drzewa i krzewy owocowe wymagają odpowiedniego nawożenia. Tu zastosowano tu ekologiczny nawóz organiczny.

 A jakie odmiany ogrodnicy polecają do małych ogrodów?

czereśnie 'Queen Mary', 'Silva' i 'Victoria'

grusze'Decora', 'Saphira' i 'Red Bonkreta Williamsa'

śliwa 'Imperial', 'Fruca'

śliwo-morela 'Miracose'

morela 'Prince Mart'

nektaryna 'Alice', 'Fantasy', 'Saturn'