Budowa stawu kąpielowego (AO odc. 8 serii 2020)
dodano: 19.04.2020
Ekipa specjalistów pokazuje etapy stawu kąpielowego, w którym bez użycia chemii basenowej woda jest zawsze czysta.
Budowa stawu kąpielowego (AO odc. 8 serii 2020)

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika przyglądamy się budowie stawu kąpielowego u Danuty i Witolda Młoźniaków w Przypkach pod Warszawą. Obserwujemy etapy powstawania stref dla roślin, których zadaniem ma być oczyszczanie wody. Szczegóły wyjaśnia Tomasz Pecyna - instruktor urządzania kąpielisk ogrodowych. Sam staw kąpielowy ma dwie strefy: kąpielową, czyli użytkową, a druga strefa jest regeneracyjna. Tam, dzięki procesom chemicznym raz przy udziale roślin następuje uzdatnienie wody.

 W komorach dla roślin nie ma nawet śladu materii organicznej w postaci ziemi ogrodowej, torfu czy kompostu. Podłożem jest wyłącznie złoże mineralne. Te złoża dobiera się do wody znajdującej się w danym stawie, po wykonaniu jej badań. Zadaniem złoża jest pochłanianie związków biogennych. Wykorzystuje się głównie skały węglanowe, a także domieszki, na przykład skały z zawartością żelaza czy skał typu zeolit. 

 W doborze skał istotne jest, aby nie zawierały związków fosforu.

 Strefa filtracyjna z wodą głęboką jest przeznaczona dla grzybieni. Rośliny te lubią błotniste podłoże i dlatego sadzi się je w mieszance różnych rodzajów gliny. Glina znakomicie absorbuje związki azotu i fosforu. Rośliny pobierają je jako pokarm wraz z innymi składnikami i w ten sposób oczyszczają wodę. Natomiast warstwa kruszywa dolomitowego sypana na wierzch chroni glinę przed wypłukiwaniem.

 Skraj zbiornika obsadzany jest roślinami szuwarowymi, których korzenie wcześniej dokładnie opłukano z resztek materii organicznej. Umieszcza się je bezpośrednio w złożu filtracyjnym.