Ciepły inspekt na nowalijki (AO odc. 9 serii 2020)
dodano: 26.04.2020
Żeby uprawiać wczesne warzywa, potrzebna jest skrzynia inspektowa. Taka, której dolną warstwę stanowi obornik, będzie podgrzewać młode sadzonki warzyw.
Ciepły inspekt na nowalijki (AO odc. 9 serii 2020)

W dzisiejszym programie prezentujemy pomysł ogrodniczki pani Urszuli Giery na uprawę wczesnych warzyw. Potrzebna jest do tego celu skrzynia inspektowa, którą ma wykonać pan Krzysztof Węglarz. Stolarz  zamówił w markecie drewniane kantówki z nacięciami oraz deski i listwy. Po przycięciu materiałów na określone wymiary pan Krzysztof  przygotowuje boki skrzyni – dwa prostokątne oraz dwa ze skośnymi brzegami. Gotowe ścianki wsuwa w rowki  kantówki. W ten sposób powstaje skrzynia bez dna. Teraz kolej na wykonanie pokrywy do inspektu. Tutaj pan Krzysztof  łączy listwy metalowymi narożnikami. Następnie całość drewnianej konstrukcji maluje barwiącym impregnatem. Gotowa skrzynia może być przeniesiona do warzywnika.

Pod narożniki przygotowane są betonowe, aby drewno nie miało kontaktu z gruntem. Potem stolarz obija wnętrze skrzyni folią kubełkową. Na koniec do pokrywy inspektu przykręca płat poliwęglanu komórkowego.

W końcu do akcji wkracza pani Urszula i  rozpoczyna nakładanie obornika. Dzięki świeżemu obornikowi, uzyska efekt podgrzewania rabaty. To bardzo ważne, bo świeży obornik jest bardzo obornik, pracując pod powierzchnią ziemią.

Ogrodniczka posypuje obornik nawozem wapniowym, który przyspiesza rozkład materii. Na wierzch nasypuje warstwę żyznej ziemi i dokładnie ją ubija. Pani Urszula wyhodowała z nasion sadzonki różnego rodzaju sałat, kapusty, kalafiora i buraków. Teraz ostrożnie sadzi je do ziemi. Warzywa mają drobne korzenie i nie sięgną do obornika. W tej konstrukcji dostarcza on tylko ciepło, dlatego rośliny trzeba zasilać nawozem.

Pierwsze podlewanie warzyw musi być wyjątkowo obfite, aby ziemia osiadła i dobrze przylegała do korzeni młodych roślin. Organiczne nawożenie powtarzamy co 14 dni.