Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Walka z ćmą bukszpanową (AO odc. 10 serii 2020)

dodano: 03.05.2020

Jak walczyć z ćmą bukszpanową, której gąsienice od wczesnej wiosny zjadają liście bukszpanów?

Walka z ćmą bukszpanową (AO odc. 10 serii 2020)

W Akademii Ogrodnika ogłaszamy alert bukszpanowy!  Obejrzyjmy dokładnie nasze krzewy, bo już od wczesnej wiosny mogą żerować na ich liściach nieproszeni goście. To gąsienice ćmy bukszpanowej, motyla, który od kilku lat, wraz z ociepleniem klimatu, pojawił się w Polsce. Jak ochronić przed nimi bukszpany?

 Jak wyjaśnia Piotr Syga, architekt krajobrazu, walka z ćmą bukszpanową nie jest łatwa, bo w ciągu sezonu ma ona kilka pokoleń, a wylęgające się jesienią gąsienice potrafią przetrwać do wiosny w oprzędach na liściach..

 Właściciele tego ogrodu w zeszłym roku dosyć późno zauważyli gąsienice szkodnika, dlatego widać ślady jego obecności. Miejscami zdołał  nawet całkowicie ogołocić pędy bukszpanu.

Likwidowali ćmę opryskami chemicznymi, które były skuteczne. W tym sezonie ich nie zastosują, bo w wyniku takiego oprysku skażeniu ulega środowisko – inne owady też zostają opryskane, a przecież to właśnie nimi żywią się ptaki, pisklęta.  

 W sklepach ogrodniczych jest dostępny, w mniejszych lub większych opakowaniach,  preparat ekologiczny LEPINOX, który rozrabia się w proporcji 10 gramów na 5 litrów wody.  Do zabiegu należy użyć dobrej jakości opryskiwacza, i wybrać dzień bezdeszczowy,  kiedy rośliny będą suche przez co najmniej kilkanaście godzin.

Preparat ten, stosowany do dawna przez sadowników do walki z różnymi gąsienicami, ma  w stosunku do owadów działanie żołądkowe. Zawiera naturalnie występujące na roślinach oraz w glebie bakterie Bacillus thuringiensis. Bakterie te wytwarzają szkodliwe dla ćmy krystaliczne białka. Gąsienice giną w ciągu 2-3 dni  po spożyciu zainfekowanych liści. Niestety, po kilku  tygodniach może nastąpić kolejny nalot ćmy bukszpanowej  z okolicy i złożenie na liściach jaj, więc zabieg trzeba będzie powtórzyć w ciągu sezonu dwa-trzy razy. 

Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg