Kompozycje na balkon z pelargoniami (AO odc. 11 serii 2020)
dodano: 10.05.2020
Prezentujemy, jak krok po  kroku przygotować pojemnik do sadzenia roślin, aby odwdzięczyły się kwitnieniem aż do mrozów.
Kompozycje na balkon z pelargoniami (AO odc. 11 serii 2020)

W połowie maja można już  sadzić kwitnące rośliny jednoroczne. Pani Katarzyna Luks zamówiła  ich spory zestaw, przygotowała też wygodne stanowisko do pracy. Coroczne sadzenie roślin to w jej ogrodzie  niemal rytuał.  Poprawnie  pielęgnowane,  odwdzięczą  się pięknym kwitnieniem. 

 

Każdy pojemnik powinien mieć przygotowany odpływ dla nadmiaru wody. W wybranej przez właścicielkę ceramicznej donicy są dwa duże otwory, które trzeba osłonić płaskimi kamieniami, by nie wypadały elementy sypanej na dno  warstwy drenażowej, czyli  keramzytu lub  żwiru.

 

Kolej teraz na ziemię oraz hydrożel, zapobiegający szybkiemu przesychaniu podłoża.  Z jednej małej torebki proszku, po dolaniu wody, powstaje miska żelu. W jego uwodnione  granulki wrosną korzonki roślin i będą czerpały z nich wilgoć. Galaretkę  mieszamy z ziemią i podłoże gotowe.

 

Potem przychodzi czas teraz na rośliny: w tym roku u pani Katarzyny królować będą ciepłe kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony i brąz. Chciała też, by kwiaty były pożytkiem dla owadów, więc wybrała gatunki z dużą ilością pyłku, np. żółty uczep, czerwona pelargonia i biała smagliczka.

 

Gotowymi kompozycjami pani Katarzyna udekorowała między innymi schody wejściowe do domu, a na jednym z balkonów ustawiła też sandavillę (Dipladenia). Pnącze  to o  dużych różowych lub czerwonych  kwiatach, uprawia już kolejny rok.  Wymaga  ono dużo słońca i częstego dokarmiania.