Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

Hortensja ogrodowa
komentarze autor
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie. Otóż mojej pięknej białej,hortensji po rozkwitnięciu bardzo szybko brązowieją kwiaty, a teraz zaczęły również brązowieć wszystkie liście. Usunęłam większość, ale pozostałe listki też mają suche, brązowe boki lub końcówki. Co to może być? Dodam, że to móje pierwsze doświadczenie z hortensją, którą kupiłam wiosną. Nie wiem jaki to gatunek, jedynie tyle, że nadaje się na miejsce słoneczne.
2012.09.15
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja po łacinie to Hydrangea, czyli łaknąca wody, takie zwiędnięcie to niedobór wody. Trzeba podlewać!!!!
2012.08.12
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Ja również zaobserwowałam u mojej hortensji więdnięcie kwiatów - liście są silnie, zielone, a kwiaty jakby zasuszone, całymi grupami odpadają od gałązek - czy to efekt sparzenia przez słońce?
2012.08.12
~ AAA
Re: Hortensja ogrodowa
Moja hortensja zaczęła więdnąć. tzn. kwiaty wyglądają jak zwiędłe. Czy to szara pleśń może? Macie jakieś doświadczenia? Liście są zielone bez żadnych oznak choroby.
2012.07.18
~ RENA
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje są piękne , ale kwitną dopiero na dwuletnich pędach, dlatego na zimę musimy je okrywać bo potrafią przymarznąć. lubią miejsca mokre i osłonięte od wiatru. Jak byłam w Holandii to najpiękniejsze hortensje były na kanałach w pobliżu wody, a że cieplejsze zimy mają to krzaki są takie jak u nas forsycja. Kolor kwiatów zależy od kwasowości podłoża (im bardziej kwaśne tym bardziej niebieska - oczywiście można zabarwić specjalnymi nawozami) PZD
2012.07.18
~ asiek
Re: Hortensja ogrodowa
hortensja zmienia kolor na niebieski jeżeli zmienimy ph ziemi. jeżeli nie kwitnie i ma żółte liście to znaczy,że ziemia nie jest dobrze przystosowana, lubi ziemię kwaśną i pół cień, lubi dużo wody, niektóre odmiany nie przycinamy bo kwitną w następnym roku a jak je zetniemy to nie zakwitnie trzeba poczytać które odmiany przycinamy zostawiając paki a które wcale.
2012.07.05
~ asiaa
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje nie są jednoroczne, mogą mieć na przykład za ciemno lub za sucho (przecież jej łacińska nazwa Hydrangea, to znaczy lubiąca wodę). Ale też zależy jaki to gatunek. Mogły jej w tym roku zmarznąć paki kwiatowe, jeśli to jest hortensja ogrodowa. Ja miałam kiedyś hortensje bukietową posadzona w pełnym cieniu pod drzewami i bardzo tam cierpiała, kiedy ja przesadziłam w półcień jest wspaniała, co roku piękniej kwitnie.
2012.07.03
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
Drodzy forumowicze! Od kilku lat mam hortensję. Na samym początku posadziłam ją przy wejściu do ogrodu, kwitła pięknie, jej kwiaty były pełne i różowe. Niestety musiałam ją przesadzić w inne miejsce, jednakże przestała kwitnąć. Czy to wina innego podłoża, zacienienia, co jest nie tak? A może trafiła mi się odmiana jednoroczna :) Nie mam zielonego pojęcia i proszę o pomoc.
2012.07.03
~ Pusia
Re: Hortensja ogrodowa
prosze o pomoc. Moje hortensje siedza w donicach, mam je pierwszy rok. Kwiaty sa duże i kwitna na różowo ale ostatnio zaczęły ciemnieć aż prawie czarnieć . Czym to może byc spowodowane ??? czy jest to efekt przekwitania czy moze słońca?
2012.06.25
~ kago4
Re: Hortensja ogrodowa
mika dzieki, no oczywscie ze kwiaty, kredą taką do tablicy??
2012.06.19
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
No nie wiem, czy liście ciemniejją w zakwaszonej ziemi, chyba tylko kwiaty, nie? Ale jesli chcesz odkwascic, to kredą.
2012.06.19
~ miki
Re: Hortensja ogrodowa
witam jestem tu debiutantką, mam problem, dostałam na urodziny piękne rózowe hortensje, zasadziłam je blisko sosny (nawet nie wiem czy prawidłowo), w połowie maja do tej pory pieknie mikitły i rozkwitały, cos mnie podkusiło i podsypałam je nawozem, od 15minut wiem ze je zakwasiła i liscie zaczynają mi ciemnieć, domyslam sie ze zmierzają do niebieskiego a ja CHCĘ RÓZOWE!!! POMOCY CO MAM ZROBIĆ BY RATOWAĆ MOJE SPEŁNIONE MARZENIE?
2012.06.18
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami Hortensji ogrodowych( macrophylla), to należy wybierać odmiany kwitnące jednocześnie na młodych i starych pędach, czyli tak zwane Everbloom, lub z serii Forever&Ever. Na uwagę zasługuje też seria You&Me o podwyższonej mrozoodporności.
2012.05.23
~ Babopielka
Re: Hortensja ogrodowa
W czasie gdy zakładał swój ogródek nie bardzo miałam pojęcie o hortensjach, wręcz ich nie lubiłam ale 2 lata temu przez przypadek po prostu się zakochałam w tych krzewach. Popełniłam tez błędy, które teraz naprawiam czyli eliminuję te nie kwitnące i sadzę takie właśnie bukietowe.
2012.05.08
~ klarysa
Re: Hortensja ogrodowa
Widać ma złe stanowisko, i co roku przemarzają jej pąki. Albo okrywać roślinę na zimę podwójną zimową agrowłókniną i chuchać na nią, albo kupić inny gatunek - czyli hortensje bukietową - jej odmian jest bez liku, co roku pojawiają się piękniejsze i te w ogóle nie przemarzają. Ja mieszkam daleko na wschodzie i mam hortensję krzewiastą, taką z białymi kwiatami i w tym roku bez okrywania nic jej nie przemarzło. Moim sąsiadkom też nie, u nas na wsi to bardzo popularna roślina ogródkowa.
2012.05.06
~ Lila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensje ogrodową już 7 lat i ani razu nie zakwitła, co muszę zrobić, aby zakwitła. Proszę o radę. Pozdrawiam
2012.05.06
~ ew
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo proszę o radę. Czy mogę hodować hortensję ogrodową w donicy? Czy pielęgnuje się rośliny tak jak w gruncie?
2012.04.29
~ zuza 25
Re: Hortensja ogrodowa
Kolejny rok hortensja ogrodowa pomimo,ze jest zabezpieczona przemarza i nie mam kwiatów.Wolę bukietowe i drzewiaste-są niezawodne
2012.04.29
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
słyszałam,że hortensje w ogrodzie przynoszą pecha,spotkaliście się z takim twierdzeniem?
2012.04.28
~ edagd
Re: Hortensja ogrodowa
Tydzień temu dostałam od znajomej hortensję ogrodową. Na zimę była okręcona papierem tekturowym, grubym. Nie zaobserwowałam u niej zmarzniętych pędów. Jest cala i zdrowa. U mojej znajomej zawsze pięknie kwitła, najczęściej na różowo. To ze ona kwitnie na pędach zeszłorocznych to oznacza że zawiązuje pączki jesienią a następnego lata kwitnie. Czy w związku z tym nie należy zdrowych pędów już nigdy przycinać (jeśli chcemy mieć kwiaty oczywiście)??? Czytałam gdzieś że młodą roślinę się przycina dla uformowania, a co potem...? Przycinamy tylko zmarznięte i suche, natomiast zdrowych już przycinać się nie powinno? Czy dobrze rozumiem? Pytam dlatego że nie chcę jej zrobić krzywdy przez to że czegoś nie doczytałam.
2012.04.27
~ ogrodniczka