Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Druga połowa sierpnia

dodano: 19.08.2011

Ani się obejrzeliśmy, a tu już minęła połowa sierpnia. O czym warto pamiętac w tym tygodniu, planując prace ogrodowe?

Druga połowa sierpnia
W tym tygodniu w ogrodzie:

- Przygotowujemy podpory dla wysokich roślin, takich jak hortensje, mieczyki, dalie czy lilie. Możemy zastosować w tym celu gotowe plastikowe konstrukcje lub bambusowe tyczki.
 
- To już ostatni dzwonek na posadzenie cebul zimowitów i krokusów jesiennych. Rośliny te zakwitną jeszcze w tym roku.
 
- Przygotowując ogród pod nowe nasadzenia, warto sprawdzić, czy nie ma w glebie pędraków. Jeżeli zauważymy je, przekopmy głęboko rabaty i zastosujmy środki chemiczne.

- Surfinie tego lata nie mają najlepszych warunków. Nadmiar opadów i brak słońca powoduje, że słabiej kwitną, mają też długie zwisające pędy. Żeby pobudzić je do kwitnienia, pamiętajmy o przycinaniu ich przekwitających kwiatów. Bardzo ważnym zabiegiem jest też przycięcie mniej więcej w połowie ich pędów, które wydłużyły się w ciągu lata. Dzięki temu roślina się odnowi, zyska ładniejszy wygląd i wypuści nowe pąki kwiatowe.

- Sierpień to ostatni termin na sadzenie truskawek - zdążą się one dobrze ukorzenić przed zimą, a plony zbierzemy w roku przyszłym. Gleba pod rośliny powinna być dobrze uprawiona z dodatkiem obornika lub kompostu. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami należy zachować 30—35 cm odstępy a pomiędzy rzędami 50—60 cm. Przy sadzeniu należy uważać, aby pączek wierzchołkowy nie został przykryty ziemią. Rośliny posadzone za głęboko trudno się rozwijają.

- Ciepłe i wilgotne lato sprzyja rozwojowi chwastów na trawniku. Aby się ich pozbyć, pozostawiamy trawę niekoszoną, wtedy podrosną także liście innych roślin. Wówczas opryskujemy murawę preparatem chwastobójczym. Najlepiej zastosować tak zwaną dyszę uderzeniową, która gwarantuje, że strumień wychodzącej cieczy będzie szeroki i płaski. Aby zabieg rzeczywiście był skuteczny, na określoną powierzchnię musi zostać podana odpowiednia ilość preparatu. Po oprysku, znowu przez kilka dni nie kosimy trawnika. Preparat musimy przejść przez liście i łodygi aż do korzeni chwastów.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
83%
17%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg