Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Koniec sierpnia

dodano: 26.08.2011

W tym tygodniu w ogrodzie:

Koniec sierpnia
- Po zbiorze owoców wycinamy najstarsze pędy malin i porzeczek. Sprzyja to rozwojowi młodych pędów oraz zmniejszy zakres cięcia zimowego.

- Rozmnażamy przez sadzonki pędowe barwinek, bluszcz pospolity i ubiorek wiecznie zielony. Ścinamy wierzchołki pędów o długości około 7 centymetrów i umieszczamy je w podłożu.
 
- Obcinamy przekwitnięte, szpecące kwiatostany niskich odmian tawuły. Cięcie zagęści krzewy i spowoduje, że rośliny nie będą się wysilać niepotrzebnie produkując nasiona.

- Pojawiające się na trawnikach grzyby są też rodzajem chwastów. Często rozwijają się ponad miarę, powodując zamierania darni lub zmiany jej koloru. Powodem ich rozwoju może być duża ilość obumarłych części trawy tworzących na powiedzeni rodzaj zbitego filcu. Przeprowadzona o tej porze wertykulacja i napowietrzenie trawnika spowoduje usunięcie zalegającej martwej darni i zmniejszy ilość materii rozkładanej przez grzyby.

- Rośliny balkonowe możemy nadal zasilać nawozami wieloskładnikowymi, gdyż nie potrzebują one przygotowywać się do nadchodzącej zimy i mogą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków. O tej porze warto ich podłoże wzbogacić organicznym środkiem poprawiający właściwości podłoży, na bazie biohumusu. Do roślin balkonowych można stosować go nawet bez rozcieńczania w ilości 80-150 ml, w zależności od ich wielkości i wieku. Przy roślinach domowych, stosowanie tego preparatu jest praktycznie równoznaczne z wymianą ziemi w doniczce. Na rabatach i ogrodach warzywnych Eko-użyźniacz stosuje się w rozcieńczeniu 1:10 lub mniejszym w zależności od stanu podłoża i potrzeb roślin. Zawarte w preparacie drobnoustroje i grzyby mikoryzowe powodują wzrost powierzchni korzeni, dzięki czemu wzmaga się w nich tzw. parcie korzeniowe, czyli zwiększa się strumień wody przepływający w roślinie ku wierzchołkowi. Tym samym wegetacja staje się bardziej dynamiczna, a kondycja roślin lepsza.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg