Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Początek września

dodano: 02.09.2011

Początek września w ogrodzie to sporo pracy. O czym warto pamiętać?

Początek września
W tym tygodniu w ogrodzie:
 
- Wycinamy pędy przekwitłych liliowców i funkii, które szpecą pozostałe na rabatach piękne liście.
 
- Przeglądamy cebulki wykopanych w czerwcu tulipanów i innych roślin. Usuwamy uszkodzone, zapleśniałe i bez łusek. Resztę przygotowujemy do ponownego sadzenia w gruncie.
 
- Przycinamy krzewy, które kwitły latem - na przykład tawuły.
 
- Koniecznie usuwajmy z rabat chwasty, żeby nie dopuścić do ich rozsiewania się. Pospolitym gatunkiem na glebach zasobnych w azot jest jednoroczny wilczomlecz ogrodowy. Roślina ta kwitnie od czerwca do września i obficie się rozsiewa. Niepozornie wygląda, ale uwaga! Jej  mleczny sok jest niebezpieczny. Przy wyrywaniu chwastu  koniecznie załóżmy rękawiczki i chrońmy oczy,  bo sok wilczomlecza ogrodowego  może powodować oparzenia skóry, wysypkę lub owrzodzenia.  
Mimo swoich negatywnych cech, ta trująca roślina może być dla nas pożyteczna. W medycynie ludowej sok wilczomlecza ogrodowego od dawna stosowany jest zewnętrznie  jako lek na brodawki. Według najnowszych badań okazał się on również skuteczny w leczeniu niektórych postaci  raka skóry. Smarowanie sokiem skóry powoduje zniszczenie komórek rakowych  i pobudza aktywność białych krwinek. 
 
- Pora już poszukać w ogrodzie jaj ślimaków, które teraz - od sierpnia do końca jesieni, składane są w cienistych i wilgotnych miejscach - na przykład przy szyjce korzeniowej paproci, pod kamieniami, w próchniejących pniach. W jednym złożu możemy znaleźć od kilkunastu do kilkudziesięciu jaj. Część ślimaków wylęga się jeszcze jesienią, mniejsza część wiosną następnego roku. Jaja usuwamy - położone na słońcu wyschną, albo pożywią się nimi ptaki.
 
- Gdy zauważymy, że mamy robaczywe śliwki, to znak, że żerują w nich larwy niewielkiego motyla - owocówki. We wrześniu na pnie zakładamy opaski z papieru falistego. Gąsienice owocówki będą wkrótce schodzić po korze, żeby  przezimować w ściółce pod drzewami. Jesienią opaski zdejmujemy i palimy, żeby zlikwidować  gąsienice.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg