Wrzesień
dodano: 09.09.2011
A co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?
Wrzesień
- Sadzimy drzewa i krzewy: jesienny termin jest dla nich bardzo korzystny. Poza tympraca w ogrodzie jesienią, kiedy dni są coraz krótsze, uspokaja i działa antydepresyjnie.
 
- Z gałęzi jabłoni wycinamy "wilki", czyli tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo do góry ze grubszych konarów. Pędy te trzeba usuwać, bo konkurują z owocami o wodę, światło i substancje odżywcze.
 
- Na wielu drzewach i krzewach dojrzewają owoce. Te, które przedwcześnie opadły zbieramy i zakopujemy, gdyż są siedliskiem chorób i szkodników. I uwaga! Nie przeznaczamy ich na kompost.

- Kto lubi dalie, ten wie ile jest z nimi pracy. Żeby zawsze pięknie wyglądały, nawet w porze ich kwitnienia trzeba wycinać im stare kwiaty – chyba, że część z nich zostawimy na nasiona.

- Przycinamy sztywne, rozgałęzionepędy pysznogłówki zwanej z łaciny monardą. Kiedy roślina przekwita, pozostają efektowne kuliste koszyczki, często lekko zabarwione na fioletowo lub różowo.
Ucięte pędy zasuszamy do zimowego bukietu. Liście, pięknie pachnące tymiankiem, stosujemy jako przyprawę do potraw. Tak przycięta bylina może jeszcze wypuścić nowe kwiaty, dzięki czemu jej kwitnienie przedłuży się nawet do października.
Pysznogłówka - ze względu na swój cytrynowy zapach - zwana jest dziką bergamotką. Jej kwiaty i liście można parzyć lub dodawać do sałatek i zimnych napojów.
Suche pędy i liście pysznogłówki nadają się do mieszanek zapachowych typu potpourri, a także do produkcji wonnych dymów.
 
- Zbieramy w warzywniku fasolę szparagową, delikatnie ją uszczykując. Nadmiar zbiorów zanurzamy we wrzątku, a następnie zamrażamy. Po zakończeniu zbiorów należy korzenie pozostawić w glebie - będą one źródłem azotu dla kolejnej uprawy. Można pozostawić na roślinie kilka strąków, aby uzyskać dojrzałe nasiona na następny rok.