Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Druga połowa października

dodano: 21.10.2011

Co robimy w ogrodzie w drugiej połowie października?

Druga połowa października
W tym tygodniu w ogrodzie:
 
- Po jednorocznych roślinach, które ściął mróz, można jeszcze posadzić cebule tulipanów oraz krokusy, hiacynty, szafirki.
 
- W warzywniku wysadzamy czosnek. Jego ząbki umieszczamy piętką do dołu, w rowkach co 15 cm, na głębokości 5-8 cm.
 
- Koniecznie wygrabiamy liście spod drzew: te pochodzące z drzew zdrowych możemy przeznaczyć na kompost, ale chore palimy lub zakopujemy na głębokość ponad 30 centymetrów.
 
- Ponieważ zima już coraz bliżej, czas zaopatrzyć się w gotowe osłony wykonane z agrowłókniny przeznaczone dla otulania wrażliwych krzewów. Te uszyte specjalnie dla roślin "czapki" są wielokrotnego użytku, do tego można je kupić w kilku rozmiarach.
Nie wiadomo jak niskie temperatury zaskoczą nas tego roku, dlatego warto zabezpieczyć rododendrony, bukszpany, róże, ketmie, hortensje ogrodowe oraz inne rośliny wrażliwe na działanie zimy. Osłona ma tę zaletę, że przepuszcza światło potrzebne do asymilacji, ale chroni rośliny przed mrozem i wysuszającym wiatrem, szczególnie w bezśnieżne zimy.
 
Na balkony i tarasy oraz w miejsca szczególnie narażone na wiatr przeznaczona jest nowość - kaptur dwuwarstwowy. Ma on dodatkową warstwę agrowłókniny, aby jeszcze lepiej chronić delikatne gatunki. Dzięki temu, pomiędzy warstwami materiału powstaje jeszcze jedna bariera ochronna – izolacja powietrzna. Wewnętrzna warstwa zatrzymuje ciepło, środkowa - niczym poduszka powietrzna - chroni rośliny przed uszkodzeniami, a zewnętrzna osłania przed mroźnym wysuszającym wiatrem. Takie kaptury doskonale otulą na przykład nasze donice z lawendą, różami, bukszpanem czy trzmieliną.
Kaptur jest łatwy w użyciu - po założeniu na roślinę zaciągamy u dołu sznurek ze stoperem, dzięki któremu najsilniejszy wiatr nie zwieje naszej osłony.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg