Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrody Austrii część 2

dodano: 01.04.2011

Przedstawiamy drugą część relacji w wyjazdu Mai i ekipy programu do austriackich ogrodów.

Wschodnia część austriackiej Styrii należy do ciepłej strefy, która umożliwia sadzenie w ogrodach niektórych palm, bambusów, araukarii i innych egzotycznych roślin. W regionie tym kwitło od setek lat osadnictwo. Budowano tu liczne zamki i pałace, które do dziś są ozdobą wschodnich Alp.
 
W miasteczku Stubenberg am See jest wiele atrakcji. Na przykład zamek Herberstein - jeden z najbardziej znanych w Austrii zamków – wtopiony jest w dziki alpejski krajobraz. Znajdziemy tu połączenie architektury trzech epok - gotyku, renesansu, baroku. Zamek zbudowano w XII wieku i przez setki lat rozbudowywano. Rodzina Herberstein nabyła go 700 lat temu, a dzisiaj mieszka w nim 21. pokolenie tego sławnego austriackiego rodu.
 
Sprowadziły tu nas oczywiście wspaniałe ogrody. Wokół zamku, posadowionego na skale, rośliny sadzono w wielu miejscach, wykorzystując każdy skrawek ziemi. Największy teren obecnie zajmuje piękny ogród kwiatowy. Wszystkie rabaty otoczone są bukszpanowymi ramami. Żywopłoty z bukszpanu dzielą ogród na tematyczne zakątki. Jest tu więc część lilaróżowa, cytrynowa, a także zielona
 
Ogród lilaróż w środku lata to przede wszystkim obsypane kwiatami ogromne krzewy ketmii syryjskiej (Hibiscus syriacus) w kilku odmianach. W tym klimacie ketmia nie wymarza, więc krzewy są wyższe niż w Polsce. Ich uzupełnieniem są różowe dalie i fioletowa szałwia omączona.
 
Obok ogród złocisty, który świeci kolorem nawet w pochmurny dzień - rabaty z daliami, różami, delikatnym nachyłkiem, a także długo i obficie kwitnącym na żółto krzewem – pięciornikiem.
 
W ogrodzie zielonym dominują rośliny o bardzo ozdobnych liściach – np. bergenie, ciemierniki. Jest tu też niezwykła, zielona róża (Rosa chinensis viridiflora). Ten niezwykły różany mutant został znaleziony w Chinach 250 lat temu. Kwiaty zielonej róży zamiast płatków mają rozety niepozornych listków. Z czasem oprócz zieleni pojawiają się na nich różowe cętki lub przebarwienia w kolorze czerwonego wina. A po roztarciu, płatki pachną pieprzem.
 
Pierwsza część ogrodu została założony przez księcia Johana Maksymiliana Herberstaina w drugiej połowie XVII wieku. Dalsze partie ogrodu powstawały przez kilkadziesiąt lat, począwszy od drugiej połowy XVIII wieku. W czasie 2 wojny światowej ogród był zniszczony. Obecny stan to kompletna rekonstrukcja dawnych ogrodów, powstała na podstawie starych obrazów. Dołożono też wiele nowych elementów, jako atrakcję dla turystów.
 
W ogrodzie jest około 700 krzewów róż w wielu odmianach. W kolekcji, oprócz wspaniałych kwiatów, można obejrzeć róże o czarnych owocach.
 
Są tu też inne ogrody – renesansowy z ozdobnymi wzorami z bukszpanów, czy nowoczesny ze spływającą wzdłuż schodów kaskadą. A na tyłach budynków znajduje się maleńki ogródek roślin przyprawowych i leczniczych. Jest tu też ogród zoologiczny, którego historia sięga aż do średniowiecza, kiedy w okolicy zamku założono ogromny zwierzyniec.
 
Na dziedzińcu zamku zauroczyły nas kaskady kwiatów uprawianych w skrzynkach balkonowych. Dominują tu wspaniałe surfinie. Na środku dziedzińca zrobiono staw z liliami wodnymi. Kiedyś podstawą budowy zamku było źródło wody, więc centralnym punktem stawała się studnia.
 
Po wizycie w zamku przyszła kolej na inne atrakcje. Mieliśmy szczęście i trafiliśmy do centrum ogrodniczego Höfler, które zdobyło główną nagrodę w konkursie na najładniejsze centrum ogrodnicze w Styrii. Rośliny są tu ustawiane w ładnych kompozycjach, często dobierane kolorami lub według ich zastosowania. Centrum ogrodnicze rodziny Höfler ma też własne szkółki. Ponieważ okoliczne tereny to sady jabłkowe, 40 lat temu firma zaczynała od produkcji drzew owocowych. Dzisiaj można też kupić u nich na przykład znakomite odmiany jabłek. W swojej produkcji mają oprócz tego ogromny wybór róż, które są coraz modniejsze w Austrii. Testują je pod względem zdrowotności i długości kwitnienia.
 
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Austriacy lubią rozmaite ogrody, wiele osób preferuje tradycyjne kolorowe kwiaty – czyli wiejski ogród, w którym są róże, byliny, podobają się też krajobrazowe ogród z grupami drzew. Od lat sprzedają się też w Austrii szklane ozdoby do ogrodów - kolorowe kule czy inne kształty - u nas zupełnie nieznane.
 
Następną atrakcją w okolicy miasteczka Stubenberg am See jest wspaniały barokowy pałac Schielleiten. Tu przyjeżdżają na wypoczynek grupy młodzieży, osób niepełnosprawnych, uprawiają biegi, grają w tenisa, spacerują po rozległym parku. Turyści zażywają też przejażdżki konną bryczką.
Obok pałacu jest pole startowe dla lotów balonem. To popularny sposób oglądania okolicy, choć niestety drogi, bo godzinny przelot od osoby kosztuje około 200 euro.
 
 
Część pierwsza relacji znajduje się tutaj: AUSTRIA.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg