Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pokaz japońskiej ikebany

dodano: 22.08.2015

Rzadko w Polsce mamy kontakt z japońską sztuką układania kwiatów, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Państwu jej zasady.

Na początku sierpnia odwiedziliśmy po raz trzeci Wielkie Święto Kwiatów na Wyspie Wisła  w  Stężycy k. Dęblina. Jak zwykle odbyły się tu pokazy grupy mistrzowskiej  Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej  i show kwiatowej mody.
 
Nowością w tym roku była wystawa ikebany oraz wizyta ambasadora Japonii i grupy 8 japońskich florystek. 
Ikebana jest kultywowana w Japonii od blisko sześciu stuleci.  Jej początków należy doszukiwać się w rytualnym zwyczaju ofiarowywania kwiatów na ołtarzach buddyjskich. Układanie ikebany to rozmowa  z kwiatami, to sposób na wyciszenie się, medytację.
Japonki przyjechały do Stężycy na własny koszt, specjalnie na Święto Kwiatów, a były to reprezentantki 2 znamienitych szkół Ohara i Sogetsu.  
Storczyki, anturium i róże pochodziły ze szklarni JMP Flowers.  Ale specjalne naczynia ikebanistki przywiozły ze sobą z Japonii, bowiem w ikebanie pojemnik  i kwiaty stanowią całość.  Niezbędne  były też  kenzany, czyli ciężkie metalowe podstawki pokryte ostrymi kolcami, w które wbija się rośliny.   
W grupie Japonek znalazła się nasza rodaczka, pani Wieńczysława Sato, tłumaczka, a zarazem nauczycielka ikebany w szkołach Ikenobo i Sogetsu. 
Pokaz układania ikebany rozpoczęły mistrzynie ze szkoły Ohara. Zastosowały rośliny z ogrodu, aby podkreślić urodę aktualnej pory roku. Zdrewniałe pędy tniemy pod kątem i wkłuwamy w kenzan, pochylając je lekko w kierunku patrzących, na ich przywitanie. Istotną rzeczą jest podcinanie końców roślin pod wodą, żeby do tkanki przewodzącej nie dostało się powietrze. W  tej kompozycji ustawiamy kilka naczyń obok siebie,tworząc jeden szeroki krajobraz. Liście, tak jak w naturze, powinny kierować się w różne strony.
W ikebanie wypracowany układ nie jest rzeczą trwałą, dlatego za chwilę kompozycja zmieni się –  po wycięciu gałęzi perukowca  najwyższe piętro zastąpią ozdobne czosnki. Ustawiane obok siebie w kolejnych naczyniach  kwiaty mają obrazować osoby, które rozmawiają ze sobą.
Wszystkie elementy w ikebanie powinny zachowywać proporcje wobec siebie. Na przykład kwiat róży ma  tutaj długość jednej trzeciej elementu głównego. W kulturze Japonii lubiane są liczby nieparzyste. Tak dobierane są zestawy talerzy, kieliszków, a także kwiaty.  
Kolejne prace przedstawiły ubrane w kimona panie ze szkoły SOGETSU.
Wysokość najwyższego elementu, pędu białej świecznicy, to suma  średnicy naczynia i jego wysokości, pomnożona przez 1,5 lub 2, gdy mamy cienkie, delikatne pędy. Kolejny kwiatostan świecznicy ma wysokość 2/3 pierwszego i jest ustawiony pod kątem 45 stopni. Kompozycje układa się na zasadzie trójkąta. Pozostałe rośliny są uzupełniające.
 
Możliwość dobierania w szklarni ciekawych, naturalnie wygiętych pędów anturium, spośród tysięcy kwiatów, zaowocowała  niezwykłym układem. Jeden pojemnik był napełniony wodą, przez drugi przepleciono pędy, z których wcześniej usunięto kolorowy liść, a pozostawiono same kolby kwiatostanowe.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg