Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wilanów 2015 - Wilanowskie Barwy Lata

dodano: 14.10.2015

Wilanowskie Barwy Lata - ta coroczna wystawa cieszy się ogromną popularnością, jest organizowana w końcu września w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. To pokaz prac florystycznych Szkoły Małgorzaty Niskiej

Trochę historii. Kultura  wręczania  kwiatów była  szeroko rozwinięta w czasach powojennych. Kwiaciarnie i kwiaciarze-ogrodnicy zawsze byli elitą wśród tzw. prywaciarzy w PRL-u. W Polsce bukiet  kwiatów wręczany kobiecie do tej pory jest mile widziany przy każdej okazji,  imienin, urodzin, ślubu, pogrzebu. W innych krajach jest inaczej. W Holandii niczym niezwykłym jest wręczanie kwiatów mężczyznom. Okazje mogą być różne: urodziny, awans w pracy czy też okazanie wdzięczności.
 
Obecnie niestety coraz rzadziej wręcza się kwiaty. Ale florystyka się rozwija – częściej korzystają z niej biura, bukiety ślubne są coraz bardziej wymyślne.
Samo nazwa tego zawodu - florysta zostało wprowadzone w Polsce  15 lat temu  z języka angielskiego florist. U nas było używane słowo bukiecierz, mniej eleganckie. Były kursy bukieciarskie rzemieślnicze, szkolące pracowników kwiaciarń w stylu mocno archaicznym.
 
 Rok 2000 to był przełom. Małgorzata  Niska, która najpierw skończyła studia plastyczne, a potem  2-letnią szkołę florystyczną w Berlinie i tak miała przez kilka lat kwiaciarnię, wróciła do Polski i założyła własną szkołę. Również wtedy  powstał  kwartalnik „Bukiety”,  który dzięki licznym wyjazdom do Holandii i Anglii pokazywał nowe trendy w układaniu kwiatów w Europie. Obecnie mam w Polsce kilka dobrych szkół w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
Aktualny trend  we florystyce to używanie kwiatów z natury, pędów, dzikich owoców,  kwiatów z ogrodu, a także materiałów zupełnie niezwykłych, jak drut, karton, gąbka – tego, co dusza artysty mu podpowie. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg