Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Suszenie pomidorów

dodano: 24.03.2011

Podpowiadamy, jak ususzyć pomidory w domowych warunkach.

Od końca lata aż do późnej jesieni mamy na rynku  mięsiste, podłużne pomidory, które najlepiej  nadają się do suszenia.
 
Pomidory  kroimy wzdłuż, na pół.  Jako przyrząd do suszenia świetnie nadaje się rama z  plastikową siatką, pod którą można położyć folię aluminiową.  Pomidory powinny znajdować się w mocnym słońcu przez jak najdłuższą część dnia. Kto nie ma czasu na bieganie z pomidorami po ogrodzie, polecam od razu suszenie w piekarniku, na blachach lub w elektrycznej suszarce do grzybów.
 
Suszone pomidory zanurzone w oliwie, z ziołami, to wspaniała przekąska jako dodatek do kanapek, sałaty i różnych potraw. 
 
UWAGA!  Niestety nie można uzyskać wspaniałego smaku suszonych pomidorów przez suszenie ich w elektrycznej suszarce do grzybów. Próbowaliśmy - mają smak surowych pomidorów!
W trakcie powolnego suszenia na słońcu w pomidorach zachodzą powolne procesy, które nie dadzą się powtórzyć w elektrycznym urządzeniu, dlatego wszędzie na świecie stosuje się tradycyjne suszenie na słońcu – we Włoszech, Turcji i innych krajach o cieplejszym od naszego klimacie. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Suszenie pomidorów
Nie do końca się zgodzę z Panią Mają: suszę pomidory (zarówno swoje własne, z ogródka, jak i kupione w sklepie, ale z polskich upraw - bo mają smak pomidora a nie magazynu...) w elektrycznym piekarniku z termoobiegiem. Wszyscy, którzy ich próbowali, mówią, że są lepsze niż włoskie oryginały...Tylko trzeba je suszyć w niedużej temperaturze, do 50 stopni, nie więcej; proces musi być powolny - dwie blachy suszą się ok. 2 dni 9 zkrótka przerwą nocną), przy uchylonych lekko drzwiczkach (pudełko od zapałek wystarczy by je właściwie odchylić:-) ), oraz dość często przegarniać, by nie przywierały za bardzo do pergaminu na blasze. Druga sprawa to kwestia oliwy (ja daje olej winogronowy) i przypraw, ziół. Olej musi być gorący, ale nie może zwęglać suchych pomidorów. Pani Elżbieto, polecam Pani internet - mnóstwo informacji od osób, które suszą pomidory tak jak ja. Stamtąd też pochodzi moja wiedza. Pozdrawiam obie Panie.
2021.11.28
~ Beata
Re: Suszenie pomidorów
Bardzo, bardzo dziękuję za przepis na suszone pomidory. Już nie mogę doczekać się sezonu na pomidory, ale przepis zapisuję, żeby później nie mieć kłopotu z jego odszukaniem. Pani Maju, nie wyobrażam sobie niedzielnego poranka bez \"Mai w ogrodzie\", Dziękuję.
2021.11.28
~ Elżbieta B.

Poprzedni przepis

Potrawy z dyni

Potrawy z dyni

Garść ciekawych przepisów na pyszne dania z dyni

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg