Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kończymy kalendarzowy rok w ogrodzie

dodano: 30.12.2011

A jakie prace czekają nas w tym tygodniu w ogrodzie?

Kończymy kalendarzowy rok w ogrodzie
 
- Wszystkie strzeliste formy iglaków, na przykład tuj i cisów, owijamy sznurkiem, żeby pod wpływem wiatru i śniegu nie złamały się ani nie odkształciły.
 
- Chociaż na razie nie ma opadów śniegu, to warto pomyśleć o sprzęcie do odśnieżania. Kiedy wokół zrobi się biało, w sklepach i centach ogrodniczych zacznie się „gorączka zakupów”.
 
- Pamiętajmy o dokarmianiu skrzydlatych gości w naszych ogrodach.
 
- Zima w tym roku jest dosyć łagodna i nie zmroziła jeszcze ziemi. Możemy to wykorzystać i wysiać niektóre wiosenne warzywa, takie jak: marchew, pietruszka czy koper. Przyspieszymy w ten sposób terminu ich zbioru na wiosnę.
 
- Pomimo utrzymujących się cały czas dodatnich temperatur, warto pomyśleć o wrażliwych roślinach zimozielonych: rododendronach, ostrokrzewach czy kalinach sztywnolistnych. Po pierwszych mrozach trzeba będzie je przygotować do zimy. Najgroźniejszy jest dla nich wiatr i tak zwana susza fizjologiczna. W słoneczne dni, gdy ziemia zamarznie, liście wyparowują wodę i nie mając jej skąd pobrać - zasychają. Dobrą okrywą jest białą włóknina, która jednocześnie osłania rośliny, utrzymuje stabilną temperaturę wewnątrz, a jednocześnie przepuszcza światło, co jest ważne dla roślin zimozielonych. Mocujemy taką osłonę wokół krzewu i związujemy sznurkiem lub spinamy za pomocą zszywacza biurowego. Włóknina musi być zamocowana na tyle dokładnie, by nie zerwał jej silny wiatr.
 
- Zima to dobry moment na przygotowanie projektu ogrodu lub zaplanowanie w nim zmian. Jeśli brakuje nam pomysłów warto zwrócić się do fachowców: architektów krajobrazu. Na spotkanie warto przygotować podkład geodezyjny działki i sprecyzować nasze zapotrzebowania np. w formie listy. Póki nie ma jeszcze śniegu można zrobić zdjęcia i dodatkowe pomiary w terenie.
Prace nad projektem i jego dalsze konsultacje z reguły trwają jeden lub dwa miesiąc. Dlatego zamawiając go teraz, będziemy mieli czas na zakończenie prac przed wiosennym sezonem.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg