Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Hortensja ogrodowa

dodano: 15.04.2011

Co lubi hortensja ogrodowa, jak (i czy) ją przycinać? Maja rozmawia o tym z ogrodnikiem.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to gęsty, niezbyt wysoki krzew, dorastający do około 1-1,5m wysokości.
Lubi stanowiska osłonięte od wiatru, ale raczej słoneczne (ewentualnie – półcieniste), a glebę lekko kwaśną, żyzną i dość wilgotną. Kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Ponieważ jest wrażliwa na wiosenne przymrozki, często zdarza się, że przemarzają właśnie owe ubiegłoroczne pędy, a roślina w danym roku nie zakwita.
 
W ogrodzie państwa Podczaskich rośnie hortensja o różowych kwiatach. Została na zimę owinięta siatką cieniującą, a jej korzenie obsypano kopcem z kory. Teraz przyszedł czas na odgarnięcie tej okrywy. Pracę trzeba wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych, zielonych pączków.
 
Często pojawia się dylemat, jak ciąć hortensję - zwłaszcza, jeśli widzimy, że część jej pędów przemarzła. Ogrodnik radzi, by rośliny nie przycinać w ogóle, ewentualnie usunąć suche, ubiegłoroczne liście. A z przycięciem martwych pędów warto się wstrzymać jak najdłużej, nawet do czerwca. Może się okazać, że nawet tak późno soki dotrą do pozornie uschniętego pędu, który wypuści liście.
 
Krzew, który niebawem rozpocznie wegetację, warto zasilić specjalnym nawozem zawierającym azot, fosfor i potas oraz takie mikroelementy jak cynk, miedź i żelazo. Ważne, aby preparat utrzymywał kwaśny odczyn podłoża. Dzięki temu hortensja lepiej pobiera składniki glebowe, a jej kwiaty wybarwiają się na niebiesko. Nawozy do hortensji podajemy od wczesnej wiosny co 2-3 tygodnie przez cały okres kwitnienia.
 
Warto też rozważyć posadzenie odporniejszej na mróz hortensji bukietowej – np. modnej odmiany 'Limelight' (Hydrangea paniculata). Przepięknie kwitnie też hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens).
Materiał pochodzi z 318. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
69%
31%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Hortensja ogrodowa
Mączniak rzeczywiście wygląda jak biały nalot. Ale to nie jest taki straszny do wyleczenia grzyb żeby aż niszczyć całą hortensję. Hortensje coraz lepiej się sprawdzają w naszym ocieplającym się klimacie. Wystarczy oberwać te liście które są zaatakowane i spalić je. I tak na wiosnę hortensja wypuści młode liście (gdy ją dożywimy). W moim ogrodzie mączniaki atakują nietypowo jak na chorobę grzybową właśnie gdy rośliny mają za sucho- w sierpniu.
2021.10.20
~ Magda z zielonymi
Re: Hortensja ogrodowa
Zauważyłam na liściach hortensji ogrodowej biały nalot. Czy to mączniak? Czy wystarczy oprysk preparatem na grzyby, czy roślina jest do utylizacji?
2021.10.20
~ Marii17
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja, kiedy przekwita, nie zrzuca kwiatów, tylko zmiena sie ich kolor, u hortensji białej na zielony. Na zimę kwiatostany zasychaja i nadal zdobia roslinę. Wiosna trzeba je uciać wraz z kawałkiem pędu.
2021.10.20
~ redakcja
Zmiana koloru hortensja ogrodowa
a moja dotąd biała hortensja zmieniła kolor i teraz ma kwiaty .... zielone. Są piękne, ale dlaczego tak się dzieje?
2021.10.20
~ Elwira
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli moja hortensja ogrodowa w tym roku nie zakwitnie to kiedy mam ją przyciąć, ma bardzo dużo wyrośniętych gałązek i do tej pory nie widać kwiatów.
2021.10.20
~ GAGA
Re: Hortensja ogrodowa
Do bolek, oczywiście że nie ma niebieskiej, jedynie jak zaznaczyłeś, po odpowiedniej modyfikacji gruntu.
2021.10.20
~ chudy_a
Re: Hortensja ogrodowa
Przez ten program dowiedziałam się o jej istnieniu ! Pokazywałam zdjęcia aranżacji firmie ogrodowej http://polskiogrod.pl/oferta/pielegnacja-ogrodow/ i powiem wam, że nie spodziewałam się takich efektów. Rewelacja
2021.10.20
~ kkbbaa
Re:" nie ma hortensji niebieskiej"
oczywiście że jest. Wszystkoz ależy od nawozu jakim się ją podsypie. poczytajcie na necie jak zmienić kolor hortensji. Wszystkie hortensje ogrodowe mogą zmienić kolor, oprucz białej.
2021.10.20
~ Bolek
Re: Hortensja ogrodowa
Faktycznie na program czekałam z przyjemnoscia teraz to program mam dużo kasy wstyd
2021.10.20
~ Miki
Re: Hortensja ogrodowa
Re: Hortensja ogrodowa stara odmiana hortensji niebieskiej, kwitnie na zeszłorocznych pędach i tegorocznych, nazywa się "OTAKSA" AK28 2016.10.06 ~ Piotr" Nie ma hortensji niebieskich tylko- barwione, wszystko zależy od miejsca i czym się podsypie- moja Otaksa - jest piękna ale różowa - z niej sadzonka u sąsiadki niebieska
2021.10.20
~ beatab
Re: Hortensja ogrodowa
Nie powinno się ścinać, ponieważ poniżej tych kwiatów hortensja ogrodowa jesienią formuje już nowe pąki kwiatowe na przyszły sezon. Wiosną będzie dobrze widać, w których miejscach należy uciąć zaschnięte kwiaty, żeby nie uszkodzić tych pąków.
2021.10.20
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Mam starą hortensję ogrodowa,która kwitnie na różowo...czy dobrze zrozumiałam , że nie powinnam ścinać jej kwiatów jesienią?
2021.10.20
~ Beata
Re: Hortensja ogrodowa
Oczywiście, o każdej porze roku można sadzić jeśli są w doniczkach. Dobrze im to zrobi, nie ma to jak rosnąć w ziemi ogrodowej.
2021.10.20
~ Viola
Re: Hortensja ogrodowa
widzialam ostatnio w markecie budowlano-ogrodniczym piekne horensje stad moje pytanie czy teraz pod koniec czerwca mozna je posadzic w ogrodzie i jest szansa na ich przyjęcie?
2021.10.20
~ mad
Re: Hortensja ogrodowa
Może kwietniowe chłody spowodowały sczernienie listków, jedne odmiany są mniej, inne bardziej wrażliwe, trzeba poczekać do czerwca, może odbiją nowe listki.
2021.10.20
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, jestem tu nowa i tak naprawdę zielona,jeśli chodzi o uprawę hortensji. W tamtym roku kupiłam dwie małe sadzonki. Jedna Passion druga Expression. W tym roku jedna ładnie odbiła ( nie pamiętam która), a druga wypuściła listki które po paru dniach uschły. Cała roślinka wygląda jakby uschła, łodygi są takie dziwnie "zdrewniałe". Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogło się stać? Obydwie rosną w takich samych warunkach ogrodowych. Proszę o pomoc.
2021.10.20
~ Mona
Re: Hortensja ogrodowa
zrozpaczona - hortensja odbije, choć nie będzie już kwitła tego roku. Napiszę jak ja o dbam o moje hortensje - przede wszystkim - nie podcinam ich przed tym jak "ruszą " - już raz za szybko podciełam suche (zeszłoroczne kwiatostany ), i okazało się, ze nie zakwitły tego roku. najłatwiej wybrać miejsce przycięcia, gdy kwiat już "się obudzi" .Jeśli jest w miarę ciepło - nie ma już przymrozków - zdejmuje zimowe okrycie, jednak przed "zimną zośką " nie odgarniam kory, którą na zimę usypuje kopczyk. Nawożę pod koniec marca a później jeszcze raz lub dwa , w zależności jak szybko zaczną kwitnąć i jak duzy jest krzaczek . Tu mała ciekawostka - nie każdy wie, że lubią być podlewane wodą z ogórków małosolnych ! Ja robię to zawsze w sezonie , gdy takie ogórki szykuje . U mnie rosną w miejscu słonecznym i dobrze sobie radzą, lubią być dużo podlewane - jak datury - "są pijakami ". Nie należy kupować ich przed czerwcem - są dostępne wcześniej - już na początku kwietnia, alei mimo, że pięknie kwitnące - popali je słońce - ponieważ są to rośliny szklarniowe - lub importowane np z Hiszpanii , a wczesne słońce pali i szklarniowa roślina tego nie przetrwa. Niektóre silne sadzonki- słońce spali i odbija, choć w tym , a nawet w przyszłym roku mogą już nie zakwitną, dla tych słabszych nie ma już ratunku . pozdrawiam.
2021.10.20
~ ptysiania
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo zmieniła się ostatnio formuła programu Maja w ogrodzie- na niekorzyść. Pretensjonalny ,nudny program zastąpił naprawdę wartościowy cykl spotkań ogrodowych. Nie wiem czy tylko ja mam takie odczucie ale po co zmieniać dobre na gorsze. Niech wróci dawna, ciekawa Maja w ogrodzie.Pozdrawiam
2021.10.20
~ Marika
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, moze ktos z was moze mi pomoc przyjaciolka chciala mi pomoc w pracach ogrodowych i przyciela hortensje ogrodowe ok. 10 cm nad ziemia. Co teraz? Czy sa jeszcze do uratowania, czy raczej przemarzna i bede musiala na wiosne kupic nowe krzaki? Dodam ze jest,a raczej bylo to dziesiec czteroletnich , rozno kolorowych przepieknych krzakow. Szkoda
2021.10.20
~ Zrozpaczona
Re: Hortensja ogrodowa
stara odmiana hortensji niebieskiej, kwitnie na zeszłorocznych pędach i tegorocznych, nazywa się "OTAKSA" AK28
2021.10.20
~ Piotr
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie odnośnie tego co zrobić jak hortensja ogrodowa wsadzona pod koniec czerwca uschła na początku sierpnia? Poobrywać to co jest wysuszone? Czy nie ruszać kwiata?
2021.10.20
~ Majuniaaa
Re: Hortensja ogrodowa
Pąki hortensji ogrodowej zawiązują się dopiero w sierpniu, więc teraz jest dobry moment i można ją przycinać w dowolnym miejscu.
2021.10.20
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Czy ktoś z państwa kojarzy, jak można przyciąć pędy hortensji ogrodowej, na których nie ma w tym roku pąków? są takie ubiegłoroczne pędy, które wyrosły bardzo wysoko i uginają się. Chcę je przyciąć, ale nie wiem na jakiej wysokości, bo nie chcisłabym zmarnować przyszłorocznych kwiatów.
2021.10.20
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
odn.Podlewania Hortensji polecam gnojowke z pokrzyw co dwa tygodnie...sprawdzony sposob i super polecam
2021.10.20
~ maria
Re: Hortensja ogrodowa
Moja Hortensja ma piekne fioletowe kwiaty kazdego roku na wiosne podsypuje kompostem po 2 tygodniach wokol krzaczka mieszam z ziemia granulowany nawoz przeznacczony do pomidorow super sie sprawdza..
2021.10.20
~ maria
Re: Hortensja ogrodowa
chciałabym posadzić hortensje ogrodowe trzy różne kolory obok siebie, w trójkącie. Zastanawiam się czy tak można. Wyczytałam że kolor uzyskuje się w zależności od ph, jak je w takim razie nawozić aby każda miała inny kolor.Hortensje planuję posadzić pod lipami, czy nie będą miały zbyt dużo cienia? Będę wdzięczna za informację.
2021.10.20
~ anna
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo lubilam Wasz program ale przestalam ogladac. Nie pokazujecie zwyklych ogrodow ktorymi zajmuja sie wlasciciele. Pokazujecie ogrody gdzie przyjezdza firma buduje ogrod a gdy jest gotowy sie nim zajmuje.To zwykle oszustwo.U Was w programie liczy sie kasa a nie milosc do natury.Pozdrawiam serdecznie.
2021.10.20
~ Mirciek
Re: Hortensja ogrodowa
Wasz program idzie w złą stronę. Zamiast pokazywać ogrody samodzielnych amatorów pokazujecie ogrody nowobogackiej pańci, która najmuje firmy do ogrodów bo ja na to stać. Polska tak nie wygląda.
2021.10.20
~ Baba
Re: Hortensja ogrodowa
Takie objawy objawy sugerują poparzenie słoneczne i wysuszenie przez wiatr; Tego lata hortensje zdrowo dostały od temperatury, było dla nich zdecydowanie za gorąco i za sucho w powietrzu. Samo podlewanie, choć niezwykle ważne, nie wystarczyło. Więc te, które skrywały się w cieniu, miały lepiej.
2021.10.20
~ redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
witam! zakupiłam hortensję bukietową w tym roku i nawet ładnie jakiś czas kwitła. Ostatnio zauważyłam ,że jej kwiaty i liście są jak wysuszone, zasuszone-zachowały niemal niezmieniony kolor ale w dotyku aż szeleszczą z wysuszenia. Co może być powodem? Nadmienię, że dbam by miała wystarczająco dużo wody, ale posadzona jest w miejscu nieosłoniętym od wiatru, powiedzialabym nawet że w przeciągu-czy to może być powodem? Drugą hortensja posadzona w innym, bardziej zacisznym miejscu ma się dobrze. Czy moje przypuszczenia są sluszne?
2021.10.20
~ Młoda
Re: Hortensja ogrodowa
\\\"Był piękny odcinek o hostach Pana Tomasza - teraz to czas na odcinek o hortensjach Babopielki - przecież to kolekcja większa niż w Wojsławiocach - i u osoby co sama pracuje w ogrodzie bez reklamy firm ogrodniczych - chcemy odcinka o prawdziwych ogrodnikach nie bogaczach.\\\" Brawo dla Redakcji - która szanuje widzów - czekamy na odcinek o hortensjach Bożenki
2021.10.20
~ beatab
Re: Hortensja ogrodowa
Mary - ogrodowa to odmiana makrophyla -jej nie przycina się na 10cm - tak tnie się bukietowe i drzewiaste- je też sadzi się w ogrodzie ale nie można nazywać ogrodowymi bo to rodzaj hortensji. A czy żywopłot Ani z Zielonego Wzgórza - to nie była czasami Kanada??? macie zimy ale ze śniegiem a pod nim hortensje nie marzną.
2021.10.20
~ Miłośnik hortensji
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja Limelight to jest jedna z najpóźniej kwitnących hortensji i na pewno zakwitnie. Zaczyna ma mieć już zalążki kwiatów.
2021.10.20
~ Anka
Re: Hortensja ogrodowa
Czy hortensja Limelight powinna mieć już zalążki kwiatów? I czy jeśli ich nie ma, to znaczy ze w tym roku nie zakwitnie?
2021.10.20
~ Poczatkujaca
Re: Hortensja ogrodowa
czesc mieszkam w Kanadzie I mam w ogrodzie pare hortensji wszystkie o bialym kolorze wygladaja bardzo ladnie w cieniu bo go rosjasniaja ,klimat mamy surowy I zawsze na wiosne czekam na nowe paki zazdroszcze polskim ogrodnikom bujnych krzakow I pieknych kwiatow tu w Albercie nie urosna takie okazale.
2021.10.20
~ |Danuta
Re: Hortensja ogrodowa
Witam serdecznie, jestem \\\"zielona\\\" w sprawach ogrodowych, uczę się dopiero i nie chcę popełnić błędu, mam pytanie, kiedy się powinno wsadzać do gruntu hortensję bukietową i w jakich odstępach? (50cm, metr)? proszę o radę, chcę wsadzić wokół tarasu, żeby dawały ładną ścianę :) Proszę o radę :)
2021.10.20
~ Asia
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, Milosniku hortensji, doskonale wiem o czym pisze. Nie pamietam odmiany ale ogrodowa na pewno. Moze w Polsce macie inne odmiany. Tutaj w Kanadzie mamy raczej mrozniejsze zimy ale nie okopuje. Teraz przejdzie probe czasu bo sie przeprowadzamy i musialam wykopac pare tygodni temu i przechowuje w garazu. Szkoda byloby zeby zginela.
2021.10.20
~ Mary
Re: Hortensja ogrodowa
Witam mam hortensje doniczkowa niebieska była na zewnatrz a w pazdzierniku wzielam ja do domu tzn do altany nic z nia nie robiłam ma suche kiaty i liscie czy cos musze z tym zrobic /
2021.10.20
~ ania1980
Re: Hortensja ogrodowa
Czytałam na jakimś forum że jest jakaś bardzo stara odmiana hortensji ogrodowej właśnie która zachowuje się jak bukietowa- można ją ciąć a ona w tym samym roku odrasta i kwitnie.
2021.10.20
~ Marzena
Re: Hortensja ogrodowa
Mary - ty nie masz pojęcia o czym piszesz - hortensja ogrodowa przycinana na 10cm - na pewno nie zakwitnie - chyba że z serii Endless Summer - ale wysoka, że trzeba ją przywiazywać do płotu - to może być drzewiasta albo bukietowa - bo ogrodowe to się nie przycina i raczej okrywa do zimnej Zoski.
2021.10.20
~ Miłośnik hortensji
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, Mam ogrodowa hortensje. Nic nie robie, nie nawoze, okopuje, po pierwszych morzach przycinam do 10cm od ziemi. Kwitnie co roku a kwiaty sa tak duze ze musze wiazac do plotu bo sie lamia.
2021.10.20
~ Mary
Re: Hortensja ogrodowa
A może zapytać tego specjalistę - www.czasnahortensje.blogspot.com
2021.10.20
~ Stefan
Re: Hortensja ogrodowa
Radzę kupić hortensję bukietową a nie ogrodową, ona zawsze kwitnie, poza tym może ma za ciemny zakątek, albo za sucho, bo hortensja przede wszystkim lubi się napić. Ja mam dużo hortensji, ciężką ziemię i wcale im nie zakwaszam torfem i rosną. Kiedyś jedną posadziłam pod drzewami i miała chyba sucho, bo zupełnie nie rosła i nie kwitła. Przesadziłam w inne miejsce, do półcienia i teraz jest już ogromna i piękna.
2021.10.20
~ Misia R.
Re: Hortensja ogrodowa
kocham hortensje ,marzę aby kiedyś mi tak urosła i kwitła jak te z pieknych obrazków....... mam w ogrodzie ciężką glinę , kilka razy już eksperymentowałam ,sadziłam je do mieszanki torfu z przekompostowana korą i piaskiem,w ziemie uniwersalna z torfem i korą i .....nic strasznie słabo rosną wogóle nie kwitną.....jestem załamana....może ktoś życzliwy powie mi w końcu co zrobić? jak i w co sadzić te piękne kwiaty??????? a może sadzić do doniczek i te zakopywać w ziemię?
2021.10.20
~ załamana
Re: Hortensja ogrodowa
Prezentujemy bardzo różne ogrody, bo różni są nasi widzowie i różne mamy ogrody w Polsce:). Zarówno takie, które tworzone są samodzielnie, jak i takie, w których pomagał projektant.
Proszę spojrzeć na przykład na 10 ostatnich odcinków. Połowa to ogrody, gdzie właściciele pracują sami i nie zatrudniali projektantów.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Prosimy o pokazanie i doradztwo w uprawie ogrodow ludzi, ktorzy nie maja kasy na firmy ogrodnicze.
2021.10.20
~ Kizi
Hortensja ogrodowa to nie wszystko
Był piękny odcinek o hostach Pana Tomasza - teraz to czas na odcinek o hortensjach Babopielki - przecież to kolekcja większa niż w Wojsławiocach - i u osoby co sama pracuje w ogrodzie bez reklamy firm ogrodniczych - chcemy odcinka o prawdziwych ogrodnikach nie bogaczach.
2021.10.20
~ Miłośniczka hortensji
Re: Hortensja ogrodowa
kiedy obcinać suche bukiety kwiatowe
2021.10.20
~ afa b8765
Re: Hortensja ogrodowa
Zapraszam na www.czasnahortensje.blogspot.com Wszystko o tych pięknych kwiatach, odpowiadam na każde pytania :)
2021.10.20
~ Ogrodnik
Re: Hortensja ogrodowa
Ja myślę, że to nowe miejsce ma przeciągi, zimny wiatr, który mrozi pąki, i dlatego ta hortensja nie kwitnie. Może ją mocniej osłaniać zimą.
2021.10.20
~ Mirkas
Re: Hortensja ogrodowa
Kochani, kilka lat temu dostałam 3 hortensje, posadziłam je czym prędzej. Na lato zaczęły pięknie kwitnąć. Niestety ale musiałam je przesadzić, zrobiłam im miejsce za domem na stanowisku zaciemnionym i o kwaśnym podłożu. Myśląc, że to im jeszcze bardziej pomoże. Następnego lata byłam zdumiona gdyż 2 hortensje zakwitły, a 3 już nie. I tak od kilku lat o co chodzi? Ma liście piękne, dorodne ale nie kwitnie . Proszę was o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki :)
2021.10.20
~ Pusia
Re: Hortensja ogrodowa
Proszę zajrzeć tutaj:
CIĘCIE RÓŻ
i tutaj:
ODROSTY Z PODKŁADEK
pokazywaliśmy dokładnie różne rodzaje cięcia.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Jak przycinać różne rodzaje.Co lubi?
2021.10.20
~ Mimoza
Re: Hortensja ogrodowa
Oczywiście, że teraz jest dobry termin. Upały już się skończyły, więc rośliny z pojemników przyjmą się bez problemu - proszę tylko pamiętać o przygotowaniu podłoża i podlewaniu!
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Dziś na targu oglądałam dwuletnią hortensję w doniczce. Chciałabym ją zasadzić do ogrod.Czy to jest odpowiedni termin do sadzenie?
2021.10.20
~ aifoz
Re: Hortensja ogrodowa
Najpiękniejsze hortensje jakie widziałam znajdują sie na Półwyspie Helskim w Jastarni. Można tam zakupić piękne odmiany w zasadzie wszystkich kolorów hortensji.
2021.10.20
~ MM
HORTENSJA
Pierwszy raz od kilku lat okryłem krzak hortensji na zimę. Zrobiłem to na kijach wyższych od krzewu ( zwykłą włukniną ogrodową ) . Takiej ilości kwiatów / około 80-ciu / w kolorze ciemno niebieskim jeszcze nigdy nie było . Na wiosnę zasiliłem nawozem wieloskładnikowym .Efekt CUDOWNY. Pozdrawiam .
2021.10.20
~ EMERYT - działkowiec
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Mam10 letnią hortensję kosmatą (aspera). Chciałbym ja przesadzić w inną cześć ogrodu.Jaki jest najlepszy termin do przesadzenia ? Czy krzew w tym wieku uda się przesadzić? .Proszę o podpowiedzi . Waldek
2021.10.20
~ turwal
Hortensja ogrodowa Otaksa
Wszyscy szukamy hortensji Otaksa - i nie najlepiej to świadczy o Wojsławicach, program kręcony w ubiegłym roku, to dobrzy gospodarze już by mieli w swojej ofercie tą hortensję, ale po co się starać zarobię Holendrzy,
2021.10.20
~ Miłośniczka hortensji
Re: Hortensja ogrodowa
Pani Hanna Grzeszczak-Nowak z Arboretum w Wojsławicach mówiła, że \'Otaksa\' to odmiana zapomniana przez szkółkarzy. A to oznacza, że nie będzie łatwo ją znaleźć w sprzedaży, bo mało kto ją produkuje (na skalę hurtową). Trzeba polować u amatorów, w sklepach, gdzie trafiają się pojedyncze okazy...
A jak komuś już uda się ją znaleźć, to prosimy o podzielenie się informacją o takim miejscu!
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, czy ktoś z Państwa wie gdzie można dostać w trójmieście hortensję odmian \"Otaksa\" jest to niebieska odmiana, chciałabym ją zakupić, bardzo proszę o informację. Pozdrawiam Izi
2021.10.20
~ Nimfa
Re: Hortensja ogrodowa
Witam Bardzo proszę o pomoc ,jak uratować zalaną przez deszcze młodą roczną hortensję ,woda opadła a liście hortensji są wiotkie.
2021.10.20
~ jolaoswojona
Re: Hortensja ogrodowa
witajcie, ja mam inny kłopot, mam 3 hortencje i wszystkie 3 nie rosną. To znaczy puszczają mnóstwo lisci, ale nie rosna do góry.... Liście zdrowe, podłoże chyba dobre....Nie wiem co jest z nimi nie tak, może jest za płytko lub za głęboko. Ma ktoś jakis pomysł?????
2021.10.20
~ Anetik
Re: Hortensja ogrodowa
A może są pod liśćmi mszyce, które wysysają od spodu soki trzeba je dokładnie zobaczyć pod lupą.
2021.10.20
~ renata
Re: Hortensja ogrodowa
Witam! Moja hortensja ma już 7 lat. Do tego roku było wszystko ok. W tym roku liście hortensji zaczęły się zwijać. Nawet nowe listki rosną pozwijane i dużo mniejsze niż powinny. Dodam, że nie tracą koloru, nie gniją ani nie schną. Co to może być za choroba?
2021.10.20
~ hortensja
Re: Hortensja ogrodowa
Hydrangea paniculata LITTLE LIME PBR \'Jane\', czyli sadzonki karłowei hortensji limonkowej chcę kupić. Czy ktoś z Państwa zna tegoroczne oferty. Poproszę o kontakt. Grazia-Oll
2021.10.20
~ Grazia
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie, w zeszłym roku kupiłam hortenję ogrodową. Rosła w donicy na tarasie. Kwitła przepięknie na fioletowo. Przezimowałam ją w piwnicy. W marcu przeniosłam ją do mieszkania do światła.Wypusciła nowe listki i zaczeły się zawiazywać kwiatki. Niestety nagle liście zaczęły więdnąć i schnąć. Więdniejace liście stawały sie jakby przejrzyste i widoczne były troszkę ciemniejsze plamki. Pobiegłam szybko po poradę do sk;lepu ogrodniczego i dowiedziałam się że zaatakował ja jaiś szkodnik - zakupiłam płyn do oprysków. Spryskałam zgodnie z przepisem. jednak niestety wszystkie liście i pączki uschły do końca. Nie wiem co robić - czy straciłam ja czy może jeszcze się odrodzi? Proszę poradźcie mi co mam robić?
2021.10.20
~ Sylwia
Re: Hortensja ogrodowa
Do aguli31 proszę poczytaj wcześniejsze wpisy miłośników hortensji, jak i redakcji w tych komentarzach jest bardzo ciekawie i obrazowo opisane jak i kiedy i które pędy przycinać,wycinać.Jest jedna zasada którą ja praktykuje przycinam dopiero jak wiem że już nie będzie przymrozków i nigdy pędów tych które wyrosły w roku poprzednim bo na nich zawiązują się pąki kwiatowe.Po przymrozkach należy wyciąć przymarznięte pędy bo na nich rozwijać się będą choroby.Powodzenia w pielęgnacji,i pięknych kwiatów życzę.
2021.10.20
~ \"HORTENSJA\"
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Po raz pierwszy w tamtym roku posadziłam hortensję (działka leśna) małe krzaczki ale pięknie kwitły. Urzekły mnie te kwiaty gdy w zeszłym roku byłam we Władysławowie. Nigdy wcześniej takich okazów nie widziałam. Chodziłam i robiłam zdjęcia były wszędzie ogromne i piękne. Cieszyłam się, że mam takie w posadzone i będą mnie cieszyć każdego dnia swoim widokiem. Zaczęłam czytać na ich temat i nie ukrywam,że ogarnął mnie strach, że mogę je przez nie właściwą pielęgnację i niewłaściwe przycinanie stracić. Nie które sposoby przycinania są opisane jak dla profesjonalistów i biję się ,że mogę źle interpretować czyjąś wypowiedz. Należę do wzrokowców i wolałabym obejrzeć film. Czy gdzieś w internecie ktoś sie spotkał z programem ogrodniczy w którym taki laik jak ja mogłaby szukać odpowiedzi odnośnie pielęgnacji tych kwiatów.? Pozdrawiam i dziękuję.
2021.10.20
~ agula31
Re: Hortensja ogrodowa
Ja liście hortensji w ogrodzie zostawiam, bo się szybko rozkładają i właśnie chronią korzenie.
2021.10.20
~ Agata
Re: Hortensja ogrodowa
Czy liście ktore spadły z hortensji nalezy zgrabic czy pozostawic aby osłaniały korzen hortensji
2021.10.20
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
Droga redakcjo. Z tego, co mi wiadomo, posadzenie hortensji ogrodowej w zasadowej glebie oznacza jej (wcześniejszą lub późniejszą) śmierć. Początkowo będą jej żółknąć liście, które z czasem zaczną opadać, a roślina będzie zamierać, bo w takim środowisku nie będzie mogła pobierać z gleby niezbędnych jej składników pokarmowych. Jeśli nasza hortensja ma być różowa lub \'czerwona\', powinna rosnąć w podłożu o pH nie wyższym niż około 6,0 -7,0, czyli zbliżonym do obojętnego lub obojętnym, ale nigdy nie zasadowym!
2021.10.20
~ AMJ
Re: Hortensja ogrodowa
Niekiedy trzeba lekko podlać, żeby korzenie całkiem nie przeschły. Wyobraź sobie, że roślina rośnie w ogrodzie, i mimo, że nie ma liści jednak ziemia jest wilgotna. Więc sprawdzaj co pewien czas ,czy nie jest zupełnie przeschnięte podłoże i podlej tak, żeby było lekko wilgotne.
2021.10.20
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Milu, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. mam jeszcze jedno pytanie, czy przetrzymując hortensje zimą w garażu mam je podlewać czy nie ? Dziękuję.
2021.10.20
~ ela
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli teraz, to po prostu przemarzły, ale i tak powinny opaść.
2021.10.20
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
pytanie moje to dlaczego liście czarnieją i się zwijają
2021.10.20
~ aro
Re: Hortensja ogrodowa
To jest grzyb mączniak, utnij wszystkie pędy, do około 20 cm, wyrzuć razem z liśćmi, ale nie na kompost, a rośliny najlepiej posadź do ziemi lub zadołuj je wraz z doniczką. Ale jak nie masz takiej możliwości, to faktycznie donice możesz przechować w garażu lub w piwnicy (nawet bez okna, bo i tak hortensja nie ma liści).
2021.10.20
~ mila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensję hydrangea w donicach, jednak jej kwiaty wyglądają jakby zwiędły a na liściach jest biały nalot, co mam robić poradźcie. A przy okazji, jak przechować te hortensje przez zimę? Czy może stać w garażu i czy mam ją podlewać zimą ?
2021.10.20
~ Ela
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Obyś miała rację, że to nie coś poważniejszego. Pozdrawiam serdecznie!!
2021.10.20
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
A może to po prostu brak wody? Hortensja bardzo lubi być często podlewana, a jak się jeszcze nie ukorzeniła, bo jest w tym roku kupiona, to tak może reagować na szok związany z suszą. Tak myślę, ze to może być podstawową przyczyną.
2021.10.20
~ Ewa B.
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie. Otóż mojej pięknej białej,hortensji po rozkwitnięciu bardzo szybko brązowieją kwiaty, a teraz zaczęły również brązowieć wszystkie liście. Usunęłam większość, ale pozostałe listki też mają suche, brązowe boki lub końcówki. Co to może być? Dodam, że to móje pierwsze doświadczenie z hortensją, którą kupiłam wiosną. Nie wiem jaki to gatunek, jedynie tyle, że nadaje się na miejsce słoneczne.
2021.10.20
~ Renia
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensja po łacinie to Hydrangea, czyli łaknąca wody, takie zwiędnięcie to niedobór wody. Trzeba podlewać!!!!
2021.10.20
~ Ania
Re: Hortensja ogrodowa
Witam. Ja również zaobserwowałam u mojej hortensji więdnięcie kwiatów - liście są silnie, zielone, a kwiaty jakby zasuszone, całymi grupami odpadają od gałązek - czy to efekt sparzenia przez słońce?
2021.10.20
~ AAA
Re: Hortensja ogrodowa
Moja hortensja zaczęła więdnąć. tzn. kwiaty wyglądają jak zwiędłe. Czy to szara pleśń może? Macie jakieś doświadczenia? Liście są zielone bez żadnych oznak choroby.
2021.10.20
~ RENA
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje są piękne , ale kwitną dopiero na dwuletnich pędach, dlatego na zimę musimy je okrywać bo potrafią przymarznąć. lubią miejsca mokre i osłonięte od wiatru. Jak byłam w Holandii to najpiękniejsze hortensje były na kanałach w pobliżu wody, a że cieplejsze zimy mają to krzaki są takie jak u nas forsycja. Kolor kwiatów zależy od kwasowości podłoża (im bardziej kwaśne tym bardziej niebieska - oczywiście można zabarwić specjalnymi nawozami) PZD
2021.10.20
~ asiek
Re: Hortensja ogrodowa
hortensja zmienia kolor na niebieski jeżeli zmienimy ph ziemi. jeżeli nie kwitnie i ma żółte liście to znaczy,że ziemia nie jest dobrze przystosowana, lubi ziemię kwaśną i pół cień, lubi dużo wody, niektóre odmiany nie przycinamy bo kwitną w następnym roku a jak je zetniemy to nie zakwitnie trzeba poczytać które odmiany przycinamy zostawiając paki a które wcale.
2021.10.20
~ asiaa
Re: Hortensja ogrodowa
Hortensje nie są jednoroczne, mogą mieć na przykład za ciemno lub za sucho (przecież jej łacińska nazwa Hydrangea, to znaczy lubiąca wodę). Ale też zależy jaki to gatunek. Mogły jej w tym roku zmarznąć paki kwiatowe, jeśli to jest hortensja ogrodowa. Ja miałam kiedyś hortensje bukietową posadzona w pełnym cieniu pod drzewami i bardzo tam cierpiała, kiedy ja przesadziłam w półcień jest wspaniała, co roku piękniej kwitnie.
2021.10.20
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
Drodzy forumowicze! Od kilku lat mam hortensję. Na samym początku posadziłam ją przy wejściu do ogrodu, kwitła pięknie, jej kwiaty były pełne i różowe. Niestety musiałam ją przesadzić w inne miejsce, jednakże przestała kwitnąć. Czy to wina innego podłoża, zacienienia, co jest nie tak? A może trafiła mi się odmiana jednoroczna :) Nie mam zielonego pojęcia i proszę o pomoc.
2021.10.20
~ Pusia
Re: Hortensja ogrodowa
prosze o pomoc. Moje hortensje siedza w donicach, mam je pierwszy rok. Kwiaty sa duże i kwitna na różowo ale ostatnio zaczęły ciemnieć aż prawie czarnieć . Czym to może byc spowodowane ??? czy jest to efekt przekwitania czy moze słońca?
2021.10.20
~ kago4
Re: Hortensja ogrodowa
mika dzieki, no oczywscie ze kwiaty, kredą taką do tablicy??
2021.10.20
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
No nie wiem, czy liście ciemniejją w zakwaszonej ziemi, chyba tylko kwiaty, nie? Ale jesli chcesz odkwascic, to kredą.
2021.10.20
~ miki
Re: Hortensja ogrodowa
witam jestem tu debiutantką, mam problem, dostałam na urodziny piękne rózowe hortensje, zasadziłam je blisko sosny (nawet nie wiem czy prawidłowo), w połowie maja do tej pory pieknie mikitły i rozkwitały, cos mnie podkusiło i podsypałam je nawozem, od 15minut wiem ze je zakwasiła i liscie zaczynają mi ciemnieć, domyslam sie ze zmierzają do niebieskiego a ja CHCĘ RÓZOWE!!! POMOCY CO MAM ZROBIĆ BY RATOWAĆ MOJE SPEŁNIONE MARZENIE?
2021.10.20
~ MIŚKA
Re: Hortensja ogrodowa
Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami Hortensji ogrodowych( macrophylla), to należy wybierać odmiany kwitnące jednocześnie na młodych i starych pędach, czyli tak zwane Everbloom, lub z serii Forever&Ever. Na uwagę zasługuje też seria You&Me o podwyższonej mrozoodporności.
2021.10.20
~ Babopielka
Re: Hortensja ogrodowa
W czasie gdy zakładał swój ogródek nie bardzo miałam pojęcie o hortensjach, wręcz ich nie lubiłam ale 2 lata temu przez przypadek po prostu się zakochałam w tych krzewach. Popełniłam tez błędy, które teraz naprawiam czyli eliminuję te nie kwitnące i sadzę takie właśnie bukietowe.
2021.10.20
~ klarysa
Re: Hortensja ogrodowa
Widać ma złe stanowisko, i co roku przemarzają jej pąki. Albo okrywać roślinę na zimę podwójną zimową agrowłókniną i chuchać na nią, albo kupić inny gatunek - czyli hortensje bukietową - jej odmian jest bez liku, co roku pojawiają się piękniejsze i te w ogóle nie przemarzają. Ja mieszkam daleko na wschodzie i mam hortensję krzewiastą, taką z białymi kwiatami i w tym roku bez okrywania nic jej nie przemarzło. Moim sąsiadkom też nie, u nas na wsi to bardzo popularna roślina ogródkowa.
2021.10.20
~ Lila
Re: Hortensja ogrodowa
Mam hortensje ogrodową już 7 lat i ani razu nie zakwitła, co muszę zrobić, aby zakwitła. Proszę o radę. Pozdrawiam
2021.10.20
~ ew
Re: Hortensja ogrodowa
Bardzo proszę o radę. Czy mogę hodować hortensję ogrodową w donicy? Czy pielęgnuje się rośliny tak jak w gruncie?
2021.10.20
~ zuza 25
Re: Hortensja ogrodowa
Kolejny rok hortensja ogrodowa pomimo,ze jest zabezpieczona przemarza i nie mam kwiatów.Wolę bukietowe i drzewiaste-są niezawodne
2021.10.20
~ Kasia
Re: Hortensja ogrodowa
słyszałam,że hortensje w ogrodzie przynoszą pecha,spotkaliście się z takim twierdzeniem?
2021.10.20
~ edagd
Re: Hortensja ogrodowa
Tydzień temu dostałam od znajomej hortensję ogrodową. Na zimę była okręcona papierem tekturowym, grubym. Nie zaobserwowałam u niej zmarzniętych pędów. Jest cala i zdrowa. U mojej znajomej zawsze pięknie kwitła, najczęściej na różowo. To ze ona kwitnie na pędach zeszłorocznych to oznacza że zawiązuje pączki jesienią a następnego lata kwitnie. Czy w związku z tym nie należy zdrowych pędów już nigdy przycinać (jeśli chcemy mieć kwiaty oczywiście)??? Czytałam gdzieś że młodą roślinę się przycina dla uformowania, a co potem...? Przycinamy tylko zmarznięte i suche, natomiast zdrowych już przycinać się nie powinno? Czy dobrze rozumiem? Pytam dlatego że nie chcę jej zrobić krzywdy przez to że czegoś nie doczytałam.
2021.10.20
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
Cięcie zależy od tego, jaką hortensję mamy w ogrodzie. Są hortensje ogrodowe i bukietowe (tzn jest też wiele innych, ale te spotykamy w sklepach najczęściej). To dwa osobne gatunki - pierwszy z nich zawsze zawiązuje pąki jesienią poprzedniego roku, drugi - wiosną. Więc to nie jest \"odmiana hortensji, która zawiązuje pąki wiosną\", tylko po prostu inny gatunek.
Suche pędy oczywiście wycinamy, ale tak, jak napisała Efka: trzeba poczekać, by mieć absolutną pewność, do którego miejsca pęd przemarzł. Ja bym jednak sugerowała ciąć PONIŻEJ ostatniego zielonego pączka (tak tak, usuwając ten żywy pąk). Dlaczego? Bo na przemarzniętej roślinie bardzo często ten ostatni żywy pąk jest słaby, zdarza się też, że zaczyna rosnąć, a po kilku tygodniach jednak zamiera. Dany pęd już i tak nie zakwitnie, więc warto zachować tylko najsilniejszą część pędu.
No a najbliższej jesieni trzeba hortenję dobrze opatulić i czekać na kolejne kwiaty wiosną:)
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Pędy hortensji ogrodowej przycina sie dopiero w końcu maja, wtedy widać dokładnie czy przemarzły całe, czy tylko ich część. Przycina sie powyżej ostatniego zielonego pączka. Jeśli przemarzły nawet częściowo, to w tym roku nie zakwitną. Jednak pojawiły sie najnowsze odmiany, doskonałe do Polski, które zawiązują paki dopiero wiosną i te kwitnąć będą zawsze. Sama mam od 3 lat taka hortensję i nie martwię się, że nie zakwitnie.
2021.10.20
~ Efka
Re: Hortensja ogrodowa
Chodziło mi o te pozornie suche pędy u hortensji. Czy przycina się je kiedykolwiek??? Bo podobno nie wolno ich ciąć. Ścina się tylko uschnięte kwiaty. Tylko nie wiem na jakiej wysokości. Bo źle przycięte mogą uszkodzić zawiązki przyszłorocznych kwiatów.
2021.10.20
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
Suche pędy zawsze się wycina, bo szpecą roślinę, mogą być siedliskiem chorób grzybowych, a przecież z suchego nic już nie urośnie.
2021.10.20
~ Aga
Re: Hortensja ogrodowa
Czy przycina się suche pędy u hortensji ogrodowej???
2021.10.20
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
To nie do końca tak z tymi nawozami:) To prawda, że nawozem możemy wpływac na kolor kwiatów hortensji, ale nie dlatego, że zawiera on jakieś substancje barwiące! Po prostu zabarwienie kwiatów hortensji zależy od odczynu gleby. Jeśli gleba jest kwaśna, kwiaty są niebieskie, a w zasadowej - różowo-czerwone. Jeśli więc zastosujemy nawóz zakwaszający, możemy liczyć na bardziej niebieskie kwiaty.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Mam pytanie. Czy to prawda że są nawozy koloryzujące, które mają wpływ na zabarwienie kwiatów hortensji na taki kolor jaki chcemy??? Jak to się sprawdza w praktyce? Zawsze myślałam że kolor kwiatów ma ścisły związek z odmianą.
2021.10.20
~ ogrodniczka
Re: Hortensja ogrodowa
Temperatura powyżej zera nie jest zagrożeniem. Niebezpieczny jest przymrozek - dla młodych listków lub kwiatów. Jeśli hortensja jest podpędzona i już zielona, to rzeczywiście mróz może ją uszkodzić i wtedy warto schować roślinę na noc np do garażu.
Proszę pamiętać, że jeśli prognozowane są +2 +3 stopnie, to jest niestety spora szansa, że przy gruncie będzie -1 stopień.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Witam, po raz pierwszy zakupiłam hortensje ogrodową. Bardzo proszę o podpowiedź, czy powinnam chowac je na noc (stoją w donicy) przy tak prognozowanych temp w Poznaniu? wt (dz. 17°; noc 4°) śr(dz. 17°; noc 6°) czw(dz. 10°; noc 3°) pt(dz. 11° ; noc 6°) Z góry dziękuję
2021.10.20
~ contessa
Re: Hortensja ogrodowa
moja hortensja odbija ,,,tak zmarzła ,że była brązowa moż w przyszłym roku zakwitni ,teraz ją \"opatule\"jużnie zmarznie
2021.10.20
~ irena
Re: Hortensja ogrodowa
Rzeczywiście, takie okrycie roślin na noc (czy nawet na dzień), w momencie, gdy prognozy przewidują przymrozki (czy nawet mrozy, jak było teraz) to często jedyny sposób by ocalić kwiaty. Jedna ważna rzecz: nie korzystajmy z folii, tylko z agrowółkniny, najlepiej kilku dobrych warstw. W czasie jednej nocy roslinie może się nic nie stanie, ale generalnie folia nie przepuszcza wilgoci, powietrza... Roślina może się zadusić i dodatkowo połamać, jeśli zbierze się na niej woda.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Mam cztery krzewy hortensji. Wszystkie przetrwaly 6-stopniowy mroz bez problemu. Wiedzac ze bedzie przymrozek , kazdy krzak otoczylem 4-rema palikami troche wyzszymi niz roslina i polozylem na nie przemyslowa folie .U dolu przy ziemi , folie oblozylem kamieniami i ceglami .Folia jest dosc gruba i nieprzezroczysta. Moja rada : nalezy postarac sie o folie i miec ja w pogotowiu.
2021.10.20
~ ben
Re: Hortensja ogrodowa
w Toruniu wczoraj bylo przy gruncie -11 stopni :( zmarzło masę roslin nawet hortensje bukietowe :( hosty, rodgersje ,swiecznice parzydła , tawułki, akanty rabarbar ozdobny wszystko jak szkliste szmatki wygląda :(:( żal :( .
2021.10.20
~ Marinek
Re: Hortensja ogrodowa
Rzeczywiście, śnieg, który spadł, mógł wyrządzić nieco szkód. Gorszy niż śnieg jest jednak przymrozek. Jeśli jest plus 1-2 stopnie, jak było ostatnio na większości obszarów Polski, to wbrew pozorom nie jest to dla roślin aż taka tragedia. Oczywiście,część kwiatów została zniszczona (także od ciężaru mokrego śniegu), ale nierozwinięte pąki wcale nie musiały przemarznąć, jeśli temperatura nie spadła poniżej zera. Hortensja mogła nie odczuć tej niskiej temperatury - ale zależy, jak zimno było w Pani okolicach. Niestety, synoptycy jeszcze przewidują przymrozki i to może być rzeczywiście niebezpieczne dla kwiatów. Na szczęście jest i dobra wiadomość: nawet jeśli pąki podmarzną i rośliny w tym roku nie zakwitną, to same krzewy powinny sobie poradzić. Na wszelki wypadek można je okryć na tę noc, na którą prognozowane jest około minus 2 do minus 5 stopni.
2021.10.20
Redakcja
Re: Hortensja ogrodowa
Dzielę sie tym smutkiem bo i u mnie czeresnie zmarzły. Hortensje chyba jakoś przetrwały bo miały na razie oczka. Jedna z nich może sie nie odrodzi ale pozozstałe mam nadzieję, że przetrwały. Mam wiele kwitnących tulipanów i tak strasznie mi żal bo są biedactwa pochylone, smutne i nie wiem co będzie z nimi dalej. Ten mróz poczynił straszne szkody w naszych ogrodach. Jednak najbardziej napewno ucierpiały plantacje i sady dużych hodowców. Pozdrawiam wszystkich serdecznie
2021.10.20
~ pepe
Re: Hortensja ogrodowa
dziś w nocy moja hortensja zmarzła czy odbije, nie tylko ten piękny kwiat, ale i czereśnia,ktora miała piękne kwiaty tak mi smutno
2021.10.20
~ irena
Re: Hortensja ogrodowa
PRZEPRASZAM COŚ SIĘ ZAWIESIŁO W KOMPUTERZE I KOMENTARZ POSZEDŁ DWA RAZY.
2021.10.20
~ GABRYSIA
Re: Hortensja ogrodowa
WITAM OD WIELU LAT W OGRÓDKU MOICH RODZICÓW,A TERAZ W MOIM ROSNĄ HORTENSJE SĄ TO BARDZO PIĘKNE KRZEWY KIEDY SĄ W PEŁNI KWITNIENIA.ALE SĄ WYMAGAJĄCE ZANIEDBANIE PODLEWANIA, NAWOŻENIA MŚCI SIĘ W WYGLĄDZIE ROŚLINY. PRZEKONAŁAM SIĘ ŻE JAK SYSTEMATYCZNIE DBA SIĘ O HORTENSJE TO ODPŁACI PIĘKNYMI DUŻYMI KWIATAMI.Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA PRZEKONAŁAM SIĘ ŻE NAJLEPIEJ LUBI MIEJSCE PÓŁ CIENISTE U MNIE ROSNĄ TAM GDZIE SŁOŃCE JEST DO GODZINY 11-12,I KWITNĄ OBFICIE. MAM TRZY HORTENSJE OD STRONY POŁUDNIOWEJ TAK DLA EKSPERYMENTU,I JUŻ W TYM MIEJSCU NIE SĄ AŻ TAKIE OKAZAŁE,POMIMO ŻE DOSTAJĄ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ NAWOZU SPECJALNEGO. NIGDY NIE OBCINAM KWIATÓW KTÓRE JUŻ USCHŁY,AŻ DO NASTĘPNEGO ROKU DO MOMENTU KIEDY JESTEM PEWNA ŻE NIE BĘDZIE JUŻ MROZU.PRZEKONAŁAM SIĘ WIELOKROTNIE ŻE SUCHE KWIATY SĄ DOSKONAŁĄ OCHRONĄ PRZED MROZEM DLA GAŁĄZEK NA KTÓRYCH MAJĄ ZAKWITNĄĆ NOWE KWIATY.KRZEWY HORTENSJI KTÓRE ROSNĄ W OGRODZIE GDZIE JEST SŁOŃCE OD POŁUDNIA NA JESIEŃ PRZEBARWIAJĄ LIŚCIE NA PIĘKNY CIEMNO-CZERWONY KOLOR,A KWIATY TAKŻE MAJĄ CIEMNIEJSZY ODCIEŃ RÓŻU.POWODZENIA W UPRAWIE HORTENSJI DUŻO WODY,DUŻO DOBREGO NAWOZU DO HORTENSJI A ODPŁACI PIĘKNYMI KWIATAMI.!!!!!!
2021.10.20
~ GABRYSIA.
Re: Hortensja ogrodowa
WITAM OD WIELU LAT W OGRÓDKU MOICH RODZICÓW,A TERAZ W MOIM ROSNĄ HORTENSJE SĄ TO BARDZO PIĘKNE KRZEWY KIEDY SĄ W PEŁNI KWITNIENIA.ALE SĄ WYMAGAJĄCE ZANIEDBANIE PODLEWANIA, NAWOŻENIA MŚCI SIĘ W WYGLĄDZIE ROŚLINY. PRZEKONAŁAM SIĘ ŻE JAK SYSTEMATYCZNIE DBA SIĘ O HORTENSJE TO ODPŁACI PIĘKNYMI DUŻYMI KWIATAMI.Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA PRZEKONAŁAM SIĘ ŻE NAJLEPIEJ LUBI MIEJSCE PÓŁ CIENISTE U MNIE ROSNĄ TAM GDZIE SŁOŃCE JEST DO GODZINY 11-12,I KWITNĄ OBFICIE. MAM TRZY HORTENSJE OD STRONY POŁUDNIOWEJ TAK DLA EKSPERYMENTU,I JUŻ W TYM MIEJSCU NIE SĄ AŻ TAKIE OKAZAŁE,POMIMO ŻE DOSTAJĄ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ NAWOZU SPECJALNEGO. NIGDY NIE OBCINAM KWIATÓW KTÓRE JUŻ USCHŁY,AŻ DO NASTĘPNEGO ROKU DO MOMENTU KIEDY JESTEM PEWNA ŻE NIE BĘDZIE JUŻ MROZU.PRZEKONAŁAM SIĘ WIELOKROTNIE ŻE SUCHE KWIATY SĄ DOSKONAŁĄ OCHRONĄ PRZED MROZEM DLA GAŁĄZEK NA KTÓRYCH MAJĄ ZAKWITNĄĆ NOWE KWIATY.KRZEWY HORTENSJI KTÓRE ROSNĄ W OGRODZIE GDZIE JEST SŁOŃCE OD POŁUDNIA NA JESIEŃ PRZEBARWIAJĄ LIŚCIE NA PIĘKNY CIEMNO-CZERWONY KOLOR,A KWIATY TAKŻE MAJĄ CIEMNIEJSZY ODCIEŃ RÓŻU.POWODZENIA W UPRAWIE HORTENSJI DUŻO WODY,DUŻO DOBREGO NAWOZU DO HORTENSJI A ODPŁACI PIĘKNYMI KWIATAMI.!!!!!!
2021.10.20
~ GABRYSIA.

Poprzednia porada

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Czy znacie Państwo derenia jadalnego i jego zalety?

więcej »
Ocena
84%
16%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg