Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)

dodano: 04.05.2012

We wsi Drogusza, w gminie Bielawy znaleźliśmy ogród Jadwigi i Wacława Arentów. Od 7 lat jest ich wielką radością.

ODCINEK 373
 
Państwo Jadwiga i Wacław Arentowie przeszli kilka lat temu na emeryturę i to właśnie był bodziec to tego, by zmienić styl życia i wyprowadzić się na wieś. Dzięki temu żyją zdrowiej, z bliska poznają przyrodę, uczą się ogrodnictwa. Znaleźli swoje szczęście.
Decyzja o przenosinach nie była trudna, gdy zobaczyli działkę, podjęli ją niemal od razu. Choć początki nie były łatwe, bo ziemię trzeba było oczyścić ze śmieci, pozostałości po poprzednich gospodarzach.
 
Dom jest usytuowany pośrodku działki. Dzieli ją na część użytkową z sadem i warzywnikiem oraz część ozdobną ze stawem i dużym trawnikiem. Od zachodniej strony ogród osłonięty jest od pól i silnego wiatru żywopłotem z iglaków. Iglaki kupowane były jak najmniejsze, by były jak najtańsze. Sadzonki miały po kilkanaście centymetrów wysokości, ale dzięki dobrej pielęgnacji szybko urosły.
 
Sam żywopłot nie jest pomieszany, ale wielogatunkowy. Przeważa w nim cyprysik Lawsona ‘Golden Wonder’ (Chamaecyparis lawsoniana) – ta złota odmiana miała rozjaśnić ogród, by nie było zbyt smutno i ponuro. Innym pięknym krzewem w żywopłocie jest jałowiec chiński (Juniperus chinensis) ‘Obelisk’.Tworzy gęstą kolumnę do 4 m wysokości. Ma małe wymagania glebowe - dlatego tu, na słabej piaszczystej glebie rośnie znakomicie.Ciekawostką u tej odmiany są dwa rodzaje pędów: jedne kłujące iglaste, drugie miękkie wałeczkowate. Te drugie wiosną pokrywają się mocno pylącymi kwiatami.
 
Pan Wacław wie, że aby rośliny dobrze rosły, potrzebują starannego nawożenia. Dla roślin wymagających kwaśnego podłoża wykorzystał w tym roku nowoczesny mikrogranulat. Mikrostar wyróżnia się wśród nawozów tym, że oprócz azotu, magnezu, siarki i cynku ma w swoim składzie dużą ilość doskonale przyswajalnego przez rośliny kwasolubne fosforu. Brak fosforu może doprowadzić do zahamowania rozwoju sytemu korzeniowego roślin, a także ich wzrostu, kwitnienia i owocowania. Po rozsypaniu granulek, zmywa się je silnym strumieniem wody zmywa z kory, tak żeby znalazły się w glebie. Fosfor jest mało ruchliwy, więc trzeba go dostarczyć pod same korzenie roślin. Dostępność fosforu wraz ze wzrostem kwasowości spada i rośliny mogą cierpieć na jego niedobory. Mikrostar zawiera taką formę tego pierwiastka, że dokarmia wszystkie gatunki roślin. Borówki, azalie i różaneczniki także z niego skorzystają. Drugie nawożenie trzeba będzie przeprowadzić w czasie kwitnienia tych krzewów.
 
Spodobał nam się ciekawy pomysł na ściółkowanie rabat kwasolubnych. Wykorzystano tu grube kawałki kory, które pozyskiwane są z tartaku. Leżą tu od 6 lat i na razie nie wymagają uzupełniania. Szare tło odcina rabaty od zielonej płaszczyzny trawnika.
 
Pan Wacław jest emerytowanym wojskowym i nauczycielem. Dlatego na jego działce panuje iście wojskowy porządek. Wszystkie elementy drewniane mają mahoniowy kolor, podział przestrzeni jest jasny i funkcjonalny. Wszystkie elementy architektury ogrodowej wykonane zostały samodzielnie.
 
W części użytkowej ogrodu od wiosny do jesieni trwa produkcja zdrowej żywności na potrzeby gospodarzy, ich znajomych i rodziny. Obok sadu jest spora winnica i 200 metrowy warzywnik. To spora powierzchnia, rosną tu najważniejsze warzywa: marchewka, pietruszka, selery, pory, czosnek… Wojskowy porządek w warzywniku wyznaczają równe szeregi palików pod pomidory, a także pięknie wykonane drabinki dla ogórków. Dzięki drabinkom ogórki lepiej rosną, nie chorują i ładniej wyglądają. Całość jest karmiona własnym kompostem i nie jest przekopywana, by nie niszczyć organizmów glebowych.
 
Ogród to nie tylko rośliny, państwo Arentowie cieszą się każdym pożytecznym stworzeniem, które zamieszka w ich ogrodzie. Są tu na przykład ropuchy, mieszkające w okolicy stawu. Otoczenie stawu jest oczkiem w głowie pani Jadwigi, tu kwitną poduchy roślin skalnych. Za wodą zadziwia niezwykle osobliwa, pochylona sylwetka zwisłej formy świerka pospolitego ‘Inversa’ (Picea abies). To bardzo stara odmiana, uprawiana od ponad stu pięćdziesięciu lat, wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii. Szkółkarze wyprowadzają przewodnik przywiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika. Dzięki temu boczne gałązki zwisają pionowo do dołu, przylegając do pnia. Dolne rozrastają się szeroko i płasko po ziemi. Ta płacząca forma świerka z daleka przypomina tajemniczą, bajkową postać.
 
Pan Wacław bardzo dba o trawnik i nie lubi, gdy rosną na nim chwasty. Te pojawiają się, gdy trawnik jest przesuszony, albo świeżo założony. Kiełkują tam, gdzie trawa jest rzadsza – tam gdzie gęsta, chwasty nie mają miejsca na rozwój. Niestety, są takie miejsca, gdzie chwasty wygrywają, więc pan Wacław wiosną stosuje oprysk herbicydem w odpowiedniej niewielkiej dawce. Na 200 metrów trawnika wystarczy 20 ml preparatu. Starane jest pobierany przez liście chwastów, a następnie przemieszcza się do korzeni powodując zamieranie całych roślin. Jest do tego w pełni bezpieczny dla traw. Już po godzinie od zabiegu preparat jest obecny w całej roślinie. W zależności od warunków pogodowych zniszczenie chwastów następuje po 1 do 2 tygodni. Aby osiągnąć pełną skuteczność, nie kosimy trawy trzy dni przed i po oprysku.
 
Po zabiegach pielęgnacyjnych przyszła wreszcie pora na sadzenie roślin jednorocznych. Czekały już niezapominajki, jaskry azjatyckie i białe margerytki, a także worki z dwoma rodzajami ziemi ogrodniczej. Pani Jadwiga sadzi też niezapominajki, żurawki.
 
Pod niektóre byliny pani Jadwiga przeznaczyła dwa worki innego podłoża. To TerraCottem - mieszanka ponad dwudziestu składników, które korzystnie wpływają na wzrost roślin. Są w niej między innymi magazynujący wodę hydrożel, lawa wulkaniczna i nawozy. Podłoże to poprawia także stan gleby w ogrodzie, dzięki temu jest ona dobrze napowietrzona i ma lepszą strukturę.
 
W ogrodzie pojawiają się też mrówki – niszczą trejaże, dostają się do budynku robiąc kanały w murze. Mrówki pod murem skutecznie usunie pylisty, gotowy do użycia bezwonny proszek Afanisep w wygodnej do stosowania butelce z dozownikiem. Dzięki temu dotrzemy do zakamarków, gdzie nie dadzą się zastosować trutki w formie granulatu. Afanisepem opylamy miejsca gdzie zauważyliśmy gromadzenie się mrówek, trasy ich wędrówek oraz powierzchnie wokół szczelin i otworów. Skuteczny jest także przeciw karaluchom. Na wsi przyda się też inny preparat w postaci proszkudo sporządzania zawiesiny, którypozwala wyeliminować komary i muchy występujące w naszych domach i ogrodach.
 
Zwalczając komary należy wczesnym rankiem lub wieczorem opryskiwać miejsca zacienione i wilgotne. Natomiast przy zabezpieczaniu domu przed muchami opryskujemy miejsca, na których owady te siadają, czyli ciepłe i nasłonecznione ściany. Efekt działania oprysku utrzymuje się do kilku tygodni.
 
Gospodarze zaprosili nas do kolejnych odwiedzin, za rok, na zbiór owoców i warzyw.
 
 
 
*
 
W drugiej części odcinka przenosimy się do Londynu, gdzie co roku, w maju, odbywa się prestiżowa ogrodnicza wystawa świata. Organizuje ją od prawie 100 lat brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society www.rhs.org.uk). Wszystkie ogrody pokazowe na londyńskiej wystawie są oszałamiające. Wielbiciele ogrodnictwa wiedzą o tym doskonale i dlatego bilety na wystawę trzeba zamawiać co roku ze sporym wyprzedzeniem – ale warto! Każdy znajdzie tu dla siebie ciekawy pomysł na ogród, inspirację dla nowych aranżacji, a także nowości wśród odmian kwiatów, krzewów, owoców i warzyw.
 
My odwiedziliśmy wystawę w zeszłym roku, a szczegółową relację z tego wyjazdu można znaleźć tutaj: CHELSEA FLOWER SHOW.
Tegoroczna wystawa zaczyna się już 22 maja, więc jeśli ktoś z Państwa ma taką możliwość – i zdoła kupić bilety (jak można przeczytać na stronie wystawy, jeszcze troszkę biletów zostało!) – to zapewniamy, że wrażenia będą fantastyczne!
 
 
***
Kiedy oglądać powtórki odcinka na antenie TVN Meteo?
Szczegółowe dni i godziny emisji znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Ten żywopłot urósł w 7 lat, bo pan Arent mówił w odcinku, że ciągle go nawozi i podlewa. A to podstawa. Widać ma zacięcie naukowe i wszytko robi starannie, dlatego ma efekty.
2022.01.26
~ lublinianka
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Do internauty OKI: na oficjalnej stronie wystawy jest informacja, że nieco biletów jest jeszcze do kupienia:) https://www.theticketfactory.com/rhs/online/
2022.01.26
~ Redakcja
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
A pani Jagna to chyba zazdrosna , że nie u Niej nakręcono odcinek.
2022.01.26
~ Piotr Kurak
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Ja też znam państwa Arentów osobiście. I wiecie co Wam powiem - widziałem Ich działkę którą opuszczali w Łodzi - bardzo zadbana i piękna. ,Widziałem Ich siedlisko jak się wprowadzali , bo przywoziłem Im meble. Dom stał pośrodku wysypiska żużlu , wszystko było zaniedbane. Jak nosiliśmy ule z pszczołami to chodziliśmy po karczowisku. A teraz widziałem to samo siedlisko w zeszłym roku. Całkowita metamorfoza. Przyznam że włożyli sporo pracy.Tylko pozazdrościć pasji i konsekwencji w dążeniu do celu.I dodam , że są to ludzie bardzo mili i gościnni.
2022.01.26
~ Piotr Kurak
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
coś mi tam nie pasuje. Mówią, że ogród ma 7 lat, roślinki kupowali \" takie tyci\" a tu takie ogromne tak jakby miały niektóre po 13 lub 15 lat
2022.01.26
~ Nootkatensis
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
A ja znam osobiscie panstwa Arentów :P he
2022.01.26
~ dyzio
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Ja taki ogród od razu kupuję, jeśli właściciele zechcą się go pozbyć. To raj dla osoby wybierającej się na emeryturę. Znam wielu takich emigrantów-emerytów, którzy dzięki ogrodowi wreszcie żyją i.... młodnieją. Moje gratulacje dla właścicieli ogrodu.
2022.01.26
~ Ela
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Ogród państwa Arentów bardzo ładny, do tego ma wszystkie funkcje - i daje wypoczynek i żywi. Ci, którzy go krytykują chyba sami nigdy nie mieli ogrodu - nie wiedzą jak miło mieć warzywnik, czy własną winnicę. Do tego piękne rośliny. Szczególnie podobał mi się żywopłot. Każdy ogród jest inny, a czy każdy musi mieć rabaty bylinowe w angielskim stylu czy malwy pod płotem? Tu też są piękni i mądrzy ludzie - dobry wybór pani Maju. Życzę malkontentom takiego SPOKOJU DUCHA I RADOSCI na emeryturze. Do tego fantastyczna zbitka z Chelsea - jak widać jedni szukają w ogrodach nie wiadomo czego, a zwykli ludzie zupełnie czego innego.
2022.01.26
~ Ewa B.
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Nie sztuką jest zrobić piękny ogród gdy ma się dużo pieniędzy i wynajmie profesjonalną firme, która ten ogród zaprojektuje i potem o niego dba. Ci emeryci zrobili wszystko sami, wystarczy porównać zdjęcia sprzed 7 lat z tym co jest obecnie. Ci co nie mają działki nie wiedzą ile to wymaga pracy. Ogród jest piękny i zadbany, inni mogą takiego pozazdrościć tylko.
2022.01.26
~ czytelnik
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Bilety na Chelsea Flower Show 2012 dawno wyprzedane...
2022.01.26
~ Oki
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
A gdzie rudbekie, ostrózki,malwy,naparstnice,gdzie lilaki,jaśminowce,kaliny i konwalie? Przcież to ogród na wsi-pod lasem(betonowy płot-brrr) Gdzie nasze brzozy,sosny? Cyprysik lawsona tak-ale pod miastem na małej działce i do tego strzyżony w trapez aby więcej światła dochodziło do podstawy. Kurcze, nawet w ogrodnictwie jesteśmy 20 lata wstecz-teraz jest trend na byliny a nie iglaki(dobre na aleje cmentarne)
2022.01.26
~ Bylejak
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Uprawiam ogród od lat dwudziestu. Ogrodnictwo to nie tylko kupowanie roślin i ich sadzenie -ale ciągła nauka., Czytanie fachowych czasopism na bieżąco,portalów internetowych, odwiedzanie ogrodów botanicznych i nie tylko... Po prostu ekipa \"Mai w ogrodzie\" miała blisko od Warszawy do nakręcenia materiału do odcinka... Fakt , Carol Klein , Alan Tichmarsh nie pochodzą spod Łowicza ale ten odcinek chwały redkacji nie przyniesie...tandeta...
2022.01.26
~ Arkadian
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Zastanawiam się czy osoby wypowiadające się na forum kiedykolwiek stworzyły własnymi rękoma jakikolwiek ogródek , a co dopiero takie ogromne przedsięwzięcie i tyle zamiłowania. Przy ogromnych środkach finansowych to nie sztuka ale jak wynikało z programu, ci państwo to emeryci. Jestem pełen uznania i podziwu dla tych ludzi, a Pani Maja właśnie również o takich ogrodach i pasjonatach powinna tworzyc programy Gratulacje!!!!!!!
2022.01.26
~ Miłośnik ogrodów
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Brzydki ogród, nic w nim ciekawego, choć właściciele mili. Nie pojmuję, po co Maja pokazyje takie miejsce! A na wystawę do Londynu to bym pojechała:)
2022.01.26
~ zdziwiona
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Wstrętny betonowy płot!!! Jakiez to typowe dla łódzkiego... Czy wiecie jak nieekologiczna jest produkcja betonu? Co z tego ,że beton jest trwały-mając taki płot z betonowych elementów oznacza ,że nie myśli siię o przyszlych pokoleniach a jedynie o sobie(szybko i trwałe). Będę powtarzać do znudzenia-trawnik jest najdroższym elemntem ogrodu. Gdzie rabaty bylinowe? Dużo jeszcze Państwo Arentowie muszą się nauczyć-zapraszam w lipcu do Muzeum Wsi Mazowieckiej-tam można sobie obejrzeć jak wyglądają polskie wiejskie ogrody.
2022.01.26
~ Jagna
Re: Ogród ucienikierów z miasta i relacja z Chelsea Flower Show (odc. 373)
Prosze o podanie nazwy srodka na muchy i komary,zdaje sobie sprawę,ze bezpłatne reklamowanie jest niedozwolone ale moze tu na forum można bezkarnie podać nazwę. MMK
2022.01.26
~ MMK

Poprzedni odcinek

Wiosenna pielęgnacja ogrodu (odc. 372)

Wiosenna pielęgnacja ogrodu (odc. 372)

Czasem praca w ogrodzie to komponowanie i planowanie. Czasem – prace pielęgnacyjne. W tym odcinku trochę podpowiedzi, które pomogą zadbać o wygląd i zdrowie...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg