Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Idzie luty...

dodano: 03.02.2012

"Idzie luty - pokuj buty"... i idz do ogrodu - tak można by powiedzieć. A czym się teraz zająć, gdy mróz tak mocno trzyma?

Idzie luty...
- Ponieważ nadeszły srogie mrozy, uzupełniamy osłony na krzewach i rabatach. Dodatkowo uzupełniamy je liśćmi, korą, słomą, jedliną lub agrowłókniną.
 
- Pamiętamy o dokarmianiu ptaków w ogrodzie. W czasie niskich temperatur potrzebują one pokarmów bogatych w tłuszcze, takich jak smalec, orzechy czy słonina.
 
- W jasnym pomieszczeniu wysiewamy nasiona kwiatów, które mają długi okres wegetacji, np. begonii wiecznie kwitnącej, lobelii, szałwii błyszczącej, żeniszka czy petunii. Siejemy je do pojemników z mieszanką bardzo drobnego torfu i piasku.
 
- Jeśli ktoś ma w ogrodzie zbiornik wodny, musi teraz o niego zadbać. Powierzchnię skutego lodem stawu trzeba oczyścić ze śniegu w miejscach, gdzie rosną podwodne rośliny, żeby dostały dawkę światła potrzebnego do asymilacji. Wiercimy też dziury, aby uwolnić gromadzące się pod lodem gazy, a także żeby zwierzętom wodnym dostarczyć świeżego tlenu. Robimy kilka otworów tam, gdzie przebywają ryby – najlepiej nad najgłębszymi miejscami.
Najprościej wykonamy je świdrem wędkarskim. Małe dziury są bezpieczne dla zwierząt i ludzi, bo trudno wpaść do wody.
O otwory w lodzie trzeba dbać przez całą zimę. Warto zabezpieczyć przeręble przed zamarzaniem wtykając w nie wiązki suchego sitowia lub trzciny.

- Za pilnowanie domu i ogrodu, każdemu psu należy się solidna i ciepła buda. Dom mieszkającego na zewnątrz zwierzęcia musi być szczelny. Ściany powinny składać się z dwóch warstw desek, pomiędzy które wkłada się ocieplający styropian. Wybierzmy psu niezbyt duży domek, bo musi swoje legowisko ogrzać własnym ciepłem. Wystarczy taki model, by pies mógł stanąć w nim i się obrócić, a potem położyć. Najlepiej, jeśli buda składa się z komory do spania i przedsionka, a w niedużym wejściu zawiesza się zasłonkę z grubego materiału. Najlepszą wyściółką dla zwierząt jest słoma, która grzeje i nie chłonie wilgoci. Dobrze zaizolowana buda jest ciepła zimą, a jej wnętrze nie nagrzewa się mocno latem.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
12%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg