Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Projekt Zielone Miasto (fragment odc. 609)

dodano: 09.10.2016

W tym roku w Warszawie ruszył projekt Zielone Miasto organizowany przez Instytut Goethego i Ambasadę Niemiec.

W tym roku w Warszawie ruszył projekt Zielone Miasto organizowany przez Instytut Goethego i Ambasadę Niemiec. Jedną z atrakcji jest Festiwal Ogrodów, polegający na zakładaniu w różnych miejscach miasta instalacji ogrodowych. Pierwsza z odsłon tej akcji miała miejsce w maju przy Ambasadzie Niemiec.
 
Byliśmy świadkami powstawania aranżacji w formie wyniesionej rabaty, której obrzeża spełniają funkcję ławek. Konstrukcja z drewna modrzewiowego jest formą donicy. Dla zapewnienia roślinom odpowiedniej wilgoci ogrodnicy wzbogacili podłoże hydrożelem. Dzień przed inauguracją festiwalu posadzono szkielet kompozycji – graby i jabłoń ozdobną ‘Royality’. Najwyższe okazy zabezpieczano przed wywróceniem specjalnymi kotwami.
 
Jak wyjaśnił nam Fried Nielsen, attache Kultury przy Ambasadzie Niemiec w Polsce, ten rok jest rokiem jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polakami i Niemcami. Dlatego powstał ten projekt. Ma przypominać, jak piękne mogą być ogrody i ogrodnictwo. Organizatorzy chcą też wpłynąć na miejską młodzież, która nieco utraciła kontakt z naturą.
Uczestniczkom festiwalu wpinano we włosy symboliczne kwiaty. W tym czasie donico-ławka wypełniała się roślinami. Funkie, bodziszki i goździki szybko znajdowały miejsce na rabacie. Przy sadzeniu udzielali się między innymi wiceprezydent Warszawy i ambasador Niemiec.
 
Od zamierzchłych czasów ogrody i parki były miejscem spotkań, nawiązywania kontaktów i przyjaźni. Dlatego wybrano właśnie tę formę świętowania. Każda z ogrodowych instalacji jest tak rozwiązana, aby przyciągać ludzi. Donica ustawiona przy Teatrze Nowym, oprócz miejsc do siedzenia, oferuje także wygodny leżak.
 
Natomiast roślinne instalacje na schodach Muzeum Narodowego przełamują ich monumentalną architekturę, dosłownie stając się zielonymi wyspami. Też mają formę ławek, na których można spocząć. Pomysły warto przenieść do ogrodu przy domu. Projektując wygodne siedzisko zastanówmy się nad jego wysokością, która powinna wynosić 40- 45cm.
Festiwalowe instalacje mają charakter tymczasowy i założeniem jest ich utrzymanie do końca roku.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg