Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Widać już przedwiośnie!

dodano: 24.02.2012

Wraz z końcem lutego zbliża się odwilż i przedwiośnie. Czym zajmujemy się w ogrodzie?

Widać już przedwiośnie!
- Możemy już przyciąć zeszłoroczne liście traw ozdobnych. Zdobiły ogród przez całą zimę, ale są już połamane i przygięte przez mokry śnieg i deszcze. Za chwilę ruszą w górę i warto zrobić miejsce dla nowych pędów.
 
- Teraz jest już ostatni już moment na zawieszanie i oczyszczenie budek lęgowych. Niedługo ptaki zaczną szukać miejsc na założenie gniazda.
 
- Rozpoczynamy przesadzanie kwiatów doniczkowych. Warto zadbać o wybór dobrego podłoża i wzbogacić ziemię w granulki hydrożelu, które chłoną wodę i utrzymują odpowiednią wilgotność wokół roślin.
 
- Spod śniegu wyłania się już powoli runo leśne i parkowe, a w nim pękające nasiona takich drzew jak dęby, buki czy kasztanowce. Możemy pokusić się o rozmnożenie ich z siewu. To jedna z najtańszych metod pozyskania nowych roślin. W tym celu przygotowujemy szeroką kuwetę wypełnioną ziemią i umieszczamy w niej nasiona. Podłoże to musi być ubogie w składniki pokarmowe oraz wolne od chorób i szkodników. Powinno być także dopasowane odczynem. Jeżeli chcemy wysiać rośliny kwasolubne, na przykład azalię pontyjską, najlepsza będzie mieszanina torfu i piasku. Poprzez wysiew nasion łatwo rozmnożymy także klon palmowy, dereń jadalny, magnolię i grujecznik japoński.
 
- Rozpoczynamy cięcie odpornych na przemarzanie jabłoni i gruszy. Jeżeli w ogrodzie mamy stare, wysokie odmiany, to do takiej pracy lepiej zatrudnić fachową ekipę. Gałęzie wycina się z drabin, odpowiednich rusztowań lub za pomocą sekatorów tyczkowych. Usuwamy przede wszystkim młode jednoroczne przyrosty skierowane pionowo ku górze, tzw. wilki. Następnie ucinamy gałęzie suche, z wyraźnymi oznakami chorób i szkodników. W następnej kolejności przyglądamy się pędom rosnącym do środka korony, krzyżującym się i nakładającym na siebie. Tu wybieramy i pozostawiamy silniejszy przyrost. Przerzedzamy także drobniejsze gałązki owoconośne. Najlepiej jeszcze przed cięciem pomyślmy, jak zagospodarujemy obcięte gałęzie. Najlepiej rozdrobnić je za pomocą elektrycznej lub spalinowej rozdrabniarki i przenieść na kompost, grubsze przeznaczyć na ognisko lub do kominka.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Widać już przedwiośnie!
CIESZĘ SIĘ ŻE ZOSTAŁ OPISANY TEMAT PRZYCINANIA DRZEW JABŁONI I GRUSZY,I WEDŁUG MNIE DOŚĆ JASNO TO ZOSTAŁO PRZEDSTAWIONE.BRAKUJE MI TYLKO OPISU DALSZEJ PIELĘGNACJI TYCH DRZEW NA PRZEDWIOŚNIU,A CHODZI O BIELENIE KIEDY TO POWINNO SIĘ ZACZĄĆ ROBIĆ I CZY PRAWDĄ JEST ABY DRZEWA MOŻNA BIELIĆ FARBĄ EMULSYJNĄ BIAŁĄ??WYDAJE MI SIĘ TO DZIWNE,I MYŚLĘ CZY NIE ZASZKODZI DRZEWU???. POZA TYM CZY TERAZ NA PRZEDWIOŚNIE PRZYCINAĆ MOŻNA KRZAKI PORZECZEK CZERWONYCH I CZARNYCH I KTÓRE GAŁĘZIE WYCINAĆ??. SZANOWNA REDAKCJO DZIĘKUJE ZA STRONY Z CIEKAWYMI PORADAMI.POZDRAWIAM
2021.11.28
~ \"HORTENSJA\"

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg