Widać już przedwiośnie!
dodano: 24.02.2012
Wraz z końcem lutego zbliża się odwilż i przedwiośnie. Czym zajmujemy się w ogrodzie?
Widać już przedwiośnie!
- Możemy już przyciąć zeszłoroczne liście traw ozdobnych. Zdobiły ogród przez całą zimę, ale są już połamane i przygięte przez mokry śnieg i deszcze. Za chwilę ruszą w górę i warto zrobić miejsce dla nowych pędów.
 
- Teraz jest już ostatni już moment na zawieszanie i oczyszczenie budek lęgowych. Niedługo ptaki zaczną szukać miejsc na założenie gniazda.
 
- Rozpoczynamy przesadzanie kwiatów doniczkowych. Warto zadbać o wybór dobrego podłoża i wzbogacić ziemię w granulki hydrożelu, które chłoną wodę i utrzymują odpowiednią wilgotność wokół roślin.
 
- Spod śniegu wyłania się już powoli runo leśne i parkowe, a w nim pękające nasiona takich drzew jak dęby, buki czy kasztanowce. Możemy pokusić się o rozmnożenie ich z siewu. To jedna z najtańszych metod pozyskania nowych roślin. W tym celu przygotowujemy szeroką kuwetę wypełnioną ziemią i umieszczamy w niej nasiona. Podłoże to musi być ubogie w składniki pokarmowe oraz wolne od chorób i szkodników. Powinno być także dopasowane odczynem. Jeżeli chcemy wysiać rośliny kwasolubne, na przykład azalię pontyjską, najlepsza będzie mieszanina torfu i piasku. Poprzez wysiew nasion łatwo rozmnożymy także klon palmowy, dereń jadalny, magnolię i grujecznik japoński.
 
- Rozpoczynamy cięcie odpornych na przemarzanie jabłoni i gruszy. Jeżeli w ogrodzie mamy stare, wysokie odmiany, to do takiej pracy lepiej zatrudnić fachową ekipę. Gałęzie wycina się z drabin, odpowiednich rusztowań lub za pomocą sekatorów tyczkowych. Usuwamy przede wszystkim młode jednoroczne przyrosty skierowane pionowo ku górze, tzw. wilki. Następnie ucinamy gałęzie suche, z wyraźnymi oznakami chorób i szkodników. W następnej kolejności przyglądamy się pędom rosnącym do środka korony, krzyżującym się i nakładającym na siebie. Tu wybieramy i pozostawiamy silniejszy przyrost. Przerzedzamy także drobniejsze gałązki owoconośne. Najlepiej jeszcze przed cięciem pomyślmy, jak zagospodarujemy obcięte gałęzie. Najlepiej rozdrobnić je za pomocą elektrycznej lub spalinowej rozdrabniarki i przenieść na kompost, grubsze przeznaczyć na ognisko lub do kominka.