Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Początek marca

dodano: 02.03.2012

Czy na przedwiośniu mamy coś do roboty w ogrodzie? Lub przy roślinach domowych?

Początek marca
- Rozpoczynamy już cięcie wiosenne krzewów. Z dużych egzemplarzy pęcherznicy, derenia i kalin wycinamy stare zdrewniałe pędy. W ten sposób odmładzamy cały krzew i nadajemy mu ładny pokrój.
 
- Wraz ze wiosennym ciepłem pojawiają pierwsze owady i roztocze. Na świerkach, modrzewiach i cisach następuje wylęganie się niewidocznych gołym okiem larw mszyc ochojników. Należy je opryskać preparatem olejowym PROMANAL 60 EC lub TREOL 770 EC.
 
- W sklepach ogrodniczych czekają już torebki ze świeżymi nasionami, bo niedługo rozpoczniemy pierwsze siewy w ogrodach. Coraz więcej osób uprawia na własnej działce warzywa, które są zdecydowanie zdrowsze od kupowanych w sklepie.
Tak jest też z marchwią – niezwykle popularnym warzywem, które jest nie tylko smaczne, a także zdrowe; poprawia też urodę. Marchew między innymi obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie, przeciwdziała cukrzycy, poprawia pracę przewodu pokarmowego.
Intensywny kolor marchwi świadczy o sporej zawartości beta-karotenu, który przekształca się w naszym organizmie w witaminę A.
 
W produkcji spotyka się około 100 odmian marchwi - oprócz tradycyjnej pomarańczowej, są odmiany o korzeniu białym, żółtym, czerwonym a nawet fioletowym. Również pojawiają się różne jej kształty: od podłużnych, po okrągłe i mini marchewki.
Zaplanujmy w tym roku grządki z marchwią. Jakie odmiany wybrać? Odporne na choroby, szybko rosnące, wydające bardzo wysoki plon. Taka jest odmiana Bolero - jest do tego niezwykle słodka i smaczna. Bolero szczególnie poleca się dla dzieci do jedzenia jako surowe warzywo, przetarta surówka, a także zawierający bardzo dużo witamin sok.
Nasiona wysiewa się na wczesny zbiór już w kwietniu. Na 1 m2 nie powinno zużyć się więcej niż 0,5 g nasion. 1 torebka wystarcza na 4 metry kwadratowe. Ponieważ nasiona są bardzo drobne, dla ułatwienia można je przed siewem pomieszać z piaskiem.Marchew uprawiamy w żyznej ale lekkiej glebie, w słonecznym miejscu, korzenie zbieramy po około 110-130 dniach od wysiewu.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg