Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pierwsze kwiaty

dodano: 09.03.2012

Co robimy w tym tygodniu w domu i ogrodzie?

Pierwsze kwiaty
- Kupujemy kolorowe kwiaty w doniczkach. Na przykład różne gatunki dzwonków, które wiosną pojawiły się w kwiaciarniach. Tworzą tak dużo kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści. Chociaż nie są tanie, warto je kupić, bo po kwitnieniu możemy je posadzić na stałe w ogrodzie. Dzwonek to wieloletnia roślina, doskonała na skalniaki czy obwódki.
 
 
 -W ogrodach i na działkach warto w tym roku pomyśleć o posianiu ogórków gruntowych. Świeżo zerwane z własnej uprawy smakują o wiele lepiej niż kupione w sklepie. Są idealne na ogórki małosolne, do kwaszenia i konserwowania.
 
Ogórki są uprawiane jako warzywo już od 5 tysięcy lat. Pochodzą prawdopodobnie z Indii. Warzywo to było znane w starożytnym Egipcie, a w średniowieczu pojawiło się w Europie Północnej. W Polsce uprawa ogórka upowszechniła się w XVI wieku.
 
Wartość ogórków polega głównie na smaku i poprawie procesu trawienia. Witamin i składników mineralnych zawierają niewiele. Pomagają w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i dlatego są stosowane w dietach odchudzających.
 
Jakie nasiona wybrać? Polecamy nasiona ogórków partenokarpicznych, czyli takich odmian, które nie tworzą nasion, a ich owoce zawiązują się bez potrzeby zapylania. Plony takich ogórków są wyższe. Odmiany te są odporne na choroby grzybowe i wirusa mozaiki, dzięki czemu dłużej w sezonie możemy zbierać ich owoce.
 
Polecane odmiany partenokarpiczne to wczesna odmiana Alhambra i średniowczesne Partner oraz Zuzana, nadająca się również do wczesnej uprawy pod osłonami.
 
Siew ogórka do gruntu można przeprowadzać w kilku terminach, aby przedłużyć okres zbiorów. Zwykle wysiewa się go go od 10 maja do pierwszej dekady czerwca.
Ogórek ze względu na swoje pochodzenie jest rośliną ciepłolubną. Najlepiej udaje się na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i wodę, ciepłych, przepuszczalnych.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg