Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji. (odc. 381)

dodano: 29.06.2012

W pierwszej części programu gościmy w przepięknym ogrodzie Danusi Młoźniak, ogrodniczki i projektantki ogrodów, która ma ogromny dar gromadzenia wokół siebie ludzi pozytywnie zakręconych. W drugiej - odwiedzamy hodowców i wielbicieli fuksji.


Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać odcinki programu:
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Całe odcinki programu są dostępna na stronach:
 
ODCINEK 381:
 
Nasze życie, wypełnione troskami i obowiązkami, pozostawia niewiele czasu na przyjemności… A przecież ogród wymaga zarówno wiedzy, jak i czasu. Z drugiej jednak strony współczesność oferuje nam wiele wspaniałych narzędzi do tego, by podzielić się swoją pasją z innymi. W ten właśnie sposób nawet jedna osoba potrafi zdziałać cuda i to nie tylko na rzecz rozpowszechniana wiedzy. Nowoczesne narzędzia komunikacji w połączeniu z pasją ogrodniczą potrafią naprawdę zbliżyć do siebie ludzi dzielących miłość do natury. I właśnie ta idea przyświecać będzie naszym dzisiejszym wizytom w ogrodach.
 
 
W pierwszej części programu gościmy w przepięknym ogrodzie Danusi Młoźniak, ogrodniczki i projektantki ogrodów, która ma ogromny dar gromadzenia wokół siebie ludzi pozytywnie zakręconych. Niecałe dwa lata temu Danusia założyła w Internecie portal ogrodniczy, o nazwie „Ogrodowisko” (www.ogrodowisko.pl), który zjednoczył wielu pasjonatów natury. W czerwcu odbyło się u niej i w dwóch sąsiednich ogrodach spotkanie, na które przyjechało 70 osób z całej Polski. Goście podziwiali pomysły Danusi i jej męża Witka, którzy ciągle eksperymentują, poszukując nowych rozwiązań dla swojego ogrodu.
 
Już na początku naszych odwiedzin w ogrodzie, zwróciliśmy uwagę na dopiero rosnącą, więc jeszcze niedużą stewarcję kameliowatą (Stewartia pseudocamellia). Została ona posadzona w zacienionej przydomowej alejce, a ponieważ widać było pąki, niebawem powinna zakwitnąć. Dojrzała roślina, oprócz przepięknych, dekoracyjnych kwiatów, którymi porasta, wyróżnia się także oryginalną, łuszczącą się korą, co podkreślała w rozmowie z nami Danusia.
 
W bliskim sąsiedztwie stewarcji znajduje się drewniana ławka, naprzeciw której ulokowana została ściana wodna wykonana w całości ze stali kwasoodpornej. Wyglądem nawiązuje ona do porozrzucanych po ogrodzie srebrnych kul. Ściana jest zaopatrzona w efekty świetlne, które nocą nadają jej nieco romantyczności. Można powiedzieć, że w ogrodzie miesza się stylistyka retro z nowoczesnością – elementy stalowe wkomponowane zostały w otaczającą zieleń w towarzystwie starych donic i aniołków.
 
W alejce znalazło się również miejsce do odpoczynku, w którym można rozprostować nogi, wsłuchując się w szum pobliskiej ściany wodnej. Są to dwa drewniane leżaki doskonale dostosowane do otaczającej je zewsząd zieleni. Tutaj też Danusia posadziła rząd miłorzębów, które regularnie przycina, podobnie jak pozostałe drzewa w tym małym ogrodzie. Bywa, że w trakcie odpoczynku Danusia skubie liście miłorzębu zacieśniając swój kontakt z naturą.
 
Idąc dookoła domu spotkać można inne miejsca przeznaczone do wypoczynku, otoczone pięknymi przedmiotami, takimi jak kule z różnych materiałów, donice pełne roślin, a także niezwykłe odmiany roślin – jak np. brązowo-żółta petunia odmiany Phantom.
 
Szkielet ogrodu stanowią rośliny iglaste oraz bukszpany, ale ciągle pojawiają się jakieś urozmaicenia. Danusia zdecydowanie nie boi się zmian, pokusiła się na przykład o usunięcie z ogrodu wrzośców. Nawet wymarznięcie roślin w okresie zimowym stanowi dla niej okazje do posadzenia nowych gatunków, zwłaszcza tych, które niedawno pojawiły się w sprzedaży (jak np. nowe odmiany traw). Danusia nie wyrzuca jednak usuniętych przez siebie roślin, a oddaje je w ręce troskliwych amatorów ogrodnictwa, którzy o nie zadbają.
 
Jednym z najciekawszych elementów, na jakie natrafiliśmy podczas naszej wizyty, jest żywy obraz utworzony z roślin, który właścicielka ogrodu wykonała własnoręcznie. W zależności od rodzaju użytych roślin, to ogrodnicze dzieło sztuki powiesić możemy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.
Więcej o takim obrazie przeczytać można w artykule ŻYWY OBRAZ.
 
Danusia tworzy rozmaite dodatki w garażu przerobionym na pracownię ogrodnika. Tam też wspólnie z Mają założyły ozdobny miniwarzywnik w starej skrzynce po kafelkach.
 
Do drewnianej skrzynki po kafelkach panie nasypały próchnicę odkwaszoną, której źródłem są nawozy organiczne, po to by potem nie używać już żadnych nawozów. Danusia do warzywnika wybrała dosyć sporego, posiadającego już owoce pomidora, a także sałaty, posadzone w celu kolorystycznego urozmaicenia warzywnika.
 
 
Po 7 latach od założenia, ogród Danusi dojrzał i zagęścił się. W krzewach wiją gniazda ptaki, a mury ogrodzenia i słupy obrosły pnączami. Rośliny są dorodne i zdrowe. Dumą Danusi są róże, które kilka lat temu przywiozła z Anglii - niektóre bardzo rzadkie, jak np. zauważona przez nas biała róża o zielonym środku.
 
 
Doskonale utrzymane róże są wynikiem troskliwości Danusi, która regularnie je przycina. Nie jest jednak nadmiernie pedantyczna, pozwala bowiem płatkom na opadnięcie, do momentu zbrązowienia – wtedy skrupulatnie je zbiera.
W obawie przed mszycami krzaki róż są przez gospodynię opryskiwane. Mimo chęci prowadzenia ekologicznej hodowli, Danusia używa również środków chemicznych. Sporządza, co prawda wywary z pokrzyw i czosnku, jednakże wymagają one codziennego stosowania, na co nie zawsze pozwala pogoda. Nie zdają one też egzaminu przy silnym, zmasowanym ataku mszyc.
 
Jak już wspominaliśmy na wstępie, jakiś czas temu w głowie Danusi pojawił się pomysł założenia internetowego portalu o tematyce ogrodniczej. Nasza gospodyni postanowiła od razu go zrealizować z małą pomocą syna informatyka. Tak powstało „Ogrodowisko” zrzeszające ludzi z całej Polski. Danusia zapytana o genezę powstania tego portalu, odpowiada z uśmiechem, że zawsze miała potrzebę dzielenia się poradami i doświadczeniami.
 
Internet stanowi doskonałe medium w komunikacji z ogromną liczbą ludzi. Dlatego „Ogrodowisko” stanowi łącznik pomiędzy pasjonatami ogrodnictwa z całej Polski posiadającymi zachwycające ogrody, piękne kolekcje roślin, lub też chcącymi zacząć swoją botaniczną przygodę. Wszyscy pasjonaci ogrodnictwa oprócz tego, że wymieniają się zdjęciami i poradami, umawiają się również na spotkania z różnych okazji.
 
Taką okazją było np. święto róż, którego inicjatorką była właśnie Danusia. W miarę napływania gości, ze skromnego święta zrobiło się "małe wesele". Każdy przywiózł to, co mógł, stoły były suto zastawione. Na tarasie u Danusi spotkała się grupa zaprzyjaźnionych ze sobą osób. Okazuje się, że osobiste kontakty są dla nich tak samo ważne jak wiedza o roślinach i ogrodach.
 
Ktoś, kto ma ładny ogród z pewnością zauważa, że sąsiedzi także zaczynają dbać o swoje otoczenie, dzięki temu nawiązują się nowe kontakty i przyjaźnie. Tak też było w przypadku Danusi i jej sąsiadek. Bardzo szybko zrodził się pomysł, by wszystkie właścicielki pięknych ogrodów wymieniały się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zasiadając w ogrodach przy kawie, rozmawiają ze sobą na tematy ogrodnicze, wzajemnie się inspirując. Danusia zaznacza, że każda z pań daje coś od siebie. Jedna z sąsiadek Kasia Sobczyk-Osuchowska, której pasją jest tworzenie wianków (www.tendom.pl), z uśmiechem stwierdza, że to Danusia, wraz z jej zachwycającym ogrodem, stanowi główne źródło inspiracji dla wszystkich. Potwierdziła swoje słowa pokazując nam zawieszony na drzwiach wianek, który powstał na potrzebę zainicjowanego przez Danusię święta róż. W utworzony z wybielonych gałązek wianek wplecione zostały róże, a także miniaturka szampana na przywitanie gości.
 
Wszystkie sąsiedzkie spotkania mają swój temat przewodni – Kasia dzieli się na przykład swoją wiedzą na temat tworzenia wianków, a Danusia organizuje warsztaty florystyczne, podczas których pokazuje jak obsadzić skrzyneczki na Wielkanoc, lub po prostu jak udekorować dom. Jest to wiedza niezwykle pożyteczna, bowiem pozwala na wykonanie dekoracji naprawdę niewielkim kosztem.
 
Kasia zaprezentowała nam również kilka egzemplarzy wianków powstałych z okazji święta róż, które mogli zakupić uczestnicy. Te egzemplarze stworzone zostały w całości z długotrwałych materiałów, jednak spod ręki zdolnej twórczyni wychodzą również kompozycje zawierające żywe kwiaty. Takim przykładem jest wielkanocny wianek zawieszony na drzwiach bramy wjazdowej, który mogliśmy podziwiać osobiście. Kasia przymocowała do niego zawieszone na ozdobnej wstędze wiaderko, do którego włożyć można świeże, pachnące kwiaty cięte. Taki wianek stanowi wspaniała ozdobę różnego rodzaju drzwi, ścian, a także każdej bramy.
 
Korzystając z okazji wślizgnęliśmy się za bramę wjazdową do ogrodu Kasi, która podobnie jak jej sąsiadka jest wielką miłośniczką ogrodów. Jej ogród nie jest duży, ale ma obszerny trawnik otoczony rabatami. Są tu rośliny kwitnące i o kolorowych liściach. Wypoczywa w nim liczna rodzina – między innymi trójka dzieci w wieku od 7 do 11 lat. To dla nich zbudowano domek na drzewie, do którego prowadzi solidna drabinka. Przed domem znajduje się część wypoczynkowa z grillem i ukrytym w cieniu starego świerka stołem. Obok znajduje się niezwykła budowla – często używana drewniana bania. Największą atrakcję stanowi tu kąpiel w zimie. Więcej o niej można przeczytać w tym artykule: BANIA.
 
Panie jednogłośnie stwierdziły, że wszystkie ogrody w okolicy są równie piękne. Za ich namową udaliśmy się do ogrodu pani Ani, który został nam uprzednio doskonale zareklamowany. Jest to drugi ogród, który sąsiaduje z domem Danusi, i mimo, że nie zastaliśmy właścicieli, mogliśmy spokojnie go zwiedzać, bowiem wszyscy sąsiedzi są naprawdę ze sobą zaprzyjaźnieni. Ogród jest dosyć stary, ale ponieważ właściciele mieszkają tu kilka lat, nastąpiło trochę zmian.
 
Ten ogród przeszedł niedawno sporą rewolucję. Jego nowi właściciele to młode małżeństwo z 4-letnim synkiem. Najpierw zajęli się tarasem z drewna egzotycznego, ukrytym z tyłu domu. Następnie doprowadzili do porządku drzewa i krzewy. Trawnik jest ciągle uszczuplany przez właścicielkę na bylinowe rabaty. W głównej części ogrodu króluje czereśnia i to właśnie do niej dostosowuje się m.in. ogród, na niej też wisi nowoczesny fotel. Oprócz czereśni, w ogrodzie znajdują się odziedziczone po poprzednich mieszkańcach żywopłoty tujowe, które zostały przez właścicieli odpowiednio przycięte. Kolejną pozostałością jest stary jaśminowiec oraz duże ilości hortensji i rododendronów, które zostały przesadzone, by lepiej rosły.
 
Danusia doradziła sąsiadom, żeby przycięli stary jaśminowiec w kulę i otoczyli innymi krzewami. Wierzbie także skrócono fryzurę. Dzięki tym zabiegom nowi gospodarze pokochali ten ogród i zaczęli spędzać swój czas na jego pielęgnacji. Niegdyś szary, zbudowany z pustaków garaż zasłonili deskami, zaś nieopodal posadzili roślinną aranżację stworzoną tylko po to, by można było spoglądać na nią z okna. Tam też w przyszłości znaleźć się ma komplet wypoczynkowy z ławką oraz oczko wodne i podest.
 
 
W drugiej części odcinka postanowiliśmy przedstawić kolejne pożyteczne inicjatywy ogrodnicze, które istnieją dzięki Internetowi. Mowa tutaj o rozmaitych towarzystwach miłośników różnych grup roślin. My trafiliśmy na Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fuksji i odwiedziliśmy kilku jego członków, którzy uprawiają te wspaniałe kwiaty. Trudno się dziwić, bo fuksje mają wspaniałe kolory i formy, a do tego są łatwe w uprawie. O tych roślinach opowiedział nam jeden z członków stowarzyszenia, pan Mariusz J. Głębowski (www.fuksje.glebowski.eu), a także państwo Cieszyńscy. O tym, czego dowiedzieliśmy się z rozmowy o uprawie, pielęgnacji i pasji do fuksji, można przeczytać w tej relacji: BAJKOWE KWIATY -FUKSJE.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji. (odc. 381)
Bardzo chętnie się z panią skontaktujemy w sprawie rzodkiewek, prosimy o zostawienie do siebie namiarów i napisanie do nas - nasz mail majawogrodzie@tvn.pl
2022.01.26
~ redakcja
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji. (odc. 381)
Bardzo fajny odcinek. Jestem wielką pasjonatką Pani Mai i Pani z Ogrodowiska. Próbuję obie Panie naśladować, ale brakuje mi jeszcze paru lat praktyki. Mam nadzieję, że chociaż zbliżę się do tego poziomu. Jestem wielką pasjonatką warzyw, a w szczególności różnych odmian rzodkiewki. Na potrzeby firm nasiennych testowałam prawie wszystkie odmiany jakie są opisane tutaj: http://www.rynek-rolny.pl/kategoria/rzodkiewka/ Chętnie podzieliłabym się swoją wiedzą w widzami programu maja w ogrodzie na ten temat. Gdyby kogoś z redakcji interesowała ta tematyka to bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie. Anja38
2022.01.26
~ Anja
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Jak zwykle swietny program, brakuje tylko odcinka o gabionach !
2022.01.26
~ arand
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Długo o fuksjach (dłużej, niż w wersji telewizyjnej odcinka) jest tutaj: Bajkowe kwiaty-fuksje
2022.01.26
Redakcja
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
A ja bym chciała trochę więcej o fuksjach!!! Czemu było tak krótko? Sporo już czytałam na różnych forach ogrodniczych fuksjach i pelargoniach Państwa Cieszyńskich i chciałabym to zobaczyć
2022.01.26
~ ani
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Zachęcam do odwiedzenia artykułu na temat Żywych obrazów (link do artykułu podany jest też jak zawsze w treści odcinka).
Jak podajemy w tekście, ramy można kupic w sklepie internetowym firmy www.gardenserwis.com, gdyby ktoś z Państwa nie mógł odnaleźć odnośnika do samego sklepu to podaję: www.ogrodowesystemy.pl
2022.01.26
Redakcja
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Gdzie można zakupić moduły z ramą do tworzenia tzw żywych obrazów?
2022.01.26
~ Mimka
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
super odcinek! Maja jest cudowna :-)
2022.01.26
~ robert
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Oto adres do oglądania tego odcinka, wszystkie odcinki tam mozna oglądać, a na stronie Mai w ogrodzie tylko same fragmenty. http://www.tvnmeteo.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13,1,1,0,0.html
2022.01.26
~ stała wielbicielka Mai
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Śliczny ogród,piękne kwiaty, i te ładne kaloszki na deszczową pogodę bardzo mi się podobają, świetny program jestem wielbicielką kwiatów. Gorąco polecam ten program jest naprawdę super.
2022.01.26
~ Roxana
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Cały odcinek można obejrzeć w każdej chwili na stronie tvnmeteo.pl, w zakładce magazyny. Dodatkowe fragmenty z odcinka pojawią się stronie majawogrodzie,pl jutro.
2022.01.26
~ Redakcja
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Nie można obejrzeć tego odcinka na TVNplayer ani na meteo :(((
2022.01.26
~ diana
Re: Ogród właścicielki Ogrodowiska. Pasjonaci fuksji.
Dlaczego można obejrzeć drugą część nuudną jak flaki z olejem a pierwszej o ogrodowisku Pani Danuty nie ma?
2022.01.26
~ jj

Poprzedni odcinek

Ogród z fantastyczną kamienną kuchnią (odc. 380)

Ogród z fantastyczną kamienną kuchnią (odc. 380)

W tym odcinku opowiemy m.in. o tym, jak ogród potrafi zmienić życie a także, jak życie potrafi zmienić ogród, zwłaszcza na przestrzeni 20-tu lat. Nowa...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg