Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bierzemy się do pracy!

dodano: 27.04.2012

Szybkie ocieplenie oznacza, że pojawiły się wreszcie liście. Zaczynamy intensywne prace w ogrodzie!

Bierzemy się do pracy!

- Jeżeli pogoda na to pozwoli, rozpoczynamy regularne koszenie trawnika.

- Wysiewamy do gruntu rośliny jednoroczne: nasturcję, kosmos, aksamitki, słoneczniki oraz zioła: bazylię i kolendrę.

- Dzielimy i sadzimy na nowo rozrośnięte kępy bylin kwitnących latem i jesienią, takich jak: astry angielskie, rozchodniki, liliowce, funkie, żurawki i tawułki.

- Usuwamy zeszłoroczne i nowe rozłogi truskawek, które osłabiają rośliny i pogarszają owocowanie. Oczyszczamy również ziemię wokół z chwastów i ściółkujemy ją trocinami lub włókniną.

- Wiosenne porządki w ogrodzie może ułatwić myjka ciśnieniowa, która doskonale usuwa największe zabrudzenia. Myjemy nią na przykład kamienie pokrywające się kurzem, ziemią i glonami, a więc rzeźby ogrodowe, ścieżki, schody, elewacje domów.
Ciężkie ławki, których nie dało się schować na zimę do pomieszczeń są brudzone przez ptaki siadające na gałęziach drzew. Silny strumień wody bez trudu zmyje takie zanieczyszczenia.

- Nadchodzi pora dekorowania balkonów.
Kupując petunie, surfinie i inne należące do tej grupy rośliny, a także werbeny, warto zaopatrzyć się w specjalnie dla nich skomponowany nawóz. Gatunki te wymagają bowiem większej dawki żelaza, niż inne kwiaty balkonowe. Do ich nawożenia służy rozpuszczalny w wodzie PLANTON S. Z dokarmianiem startujemy około 10 dni po posadzeniu roślin do skrzynek lub innych pojemników.
Kiedy sadzonki są jeszcze małe, do 10-litrowej konewki dodajemy łyżeczkę nawozu, a gdy urosną, dawkę zwiększamy dwukrotnie. Zamiast podlewać je wodą, za każdym razem dokarmiamy je rozpuszczoną odżywką. W dni pochmurne ilość nawozu należy zmniejszyć. Nie należy jednak zaprzestawać nawożenia w okresie deszczu, kiedy składniki pokarmowe są szybko wypłukiwane z podłoża.Z jednej torebki nawozu otrzymuje się aż 200 litrów gotowego roztworu.
 
- Jednym z trudniejszych problemów w ogrodzie jest umiejscowienie szamba. Musi mieć do niego dostęp wóz asenizacyjny. Dlatego ze zbiornika warto wyprowadzić rurę zakończoną mufą do podłączenia się i zaprojektować ją w ogrodzeniu lub miejscu, do którego łatwo dojechać.
Aby zmniejszyć ilość ścieków zgromadzonych w zbiornikach oraz zniwelować przykre zapachy, polecamy zastosowanie specjalnego preparatu z mikroorganizmami, który podaje się po rozprowadzeniu w ciepłej wodzie poprzez system kanalizacji w domu. Preparat Sanitar wspomaga również pracę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Małe saszetki można zabrać na przykład na działkę - jedna działa na 3 tygodnie.
Sanitar przeznaczony jest też do niewielkich toalet zewnętrznych oraz mocno zanieczyszczonych stawów w celu przywrócenia równowagi biologicznej w zbiorniku.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
83%
17%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg