Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wymiana roślin na rabatach

dodano: 11.05.2012

Już wiadomo, które rośliny na pewno nie przeżyły zimy - pora wymienić je na nowe.

Wymiana roślin na rabatach
Jeżeli jakieś rośliny w naszym ogrodzie do tej pory nie ruszyły z wegetacją – to znak, że definitywnie przemarzły. Trzeba je usunąć i założyć rabatę od nowa.
 
Przy tego rodzaju pracach pomocna może się okazać brązowa Agrowłóknina, która przeciwdziała rozwojowi chwastów i zapobiega przerastaniu ich przez korę. W przydomowym zastosowaniu najlepiej sprawdzają się rolki o szerokości 160 cm i różnej długości. Rozwija się je na przygotowany teren i mocuje do podłoża specjalnymi, plastikowymi szpilkami. Łatwiej w ten sposób rozłożyć cały materiał na ziemi i nie jest on podrywany przez wiatr. Tego typu agrowłoknina jest przepuszczalna, dzięki czemu rośliny mogą pobierać wodę z opadów a ich korzenie oddychać. Po rozłożeniu materiału rozstawiamy rośliny w miejsca docelowe. Najpierw na krzyż rozcinamy włókninę i zawijamy jej końce pod spód. Następnie przygotowujemy dołki i wykonujemy sadzenie. Po zakończonej pracy agrowłókninę maskujemy korą lub innym materiałem dekoracyjnym. Nawet jeżeli w czasie prac nie pokryjemy dokładnie wszystkich miejsc lub wiatr rozwieje ściółkę, to dzięki brązowemu kolorowi agrowłókniny rabata nie straci na atrakcyjności. Ściółkowanie znacznie też wydłuża okres użytkowania tego materiału - ukryty pod korą może służyć nawet kilkanaście lat.
Dużo większy problemem jest założenie agrowłókniny na istniejącej rabacie. Przy niskich krzewach i bylinach możemy wykonać odpowiednie otwory i spróbować przełożyć materiał przez roślinę. Przy pozostałych egzemplarzach rozcinamy krawędzie i podwijamy końce pod spód. Całość mocujemy szpilkami. Możemy też w ten sposób łączyć następne fragmenty włókniny. Na koniec wysypujemy korę lub inny materiał do ściółkowania.
 
Nadeszła pora, by zadbać o poprawę żyzności naszej ziemi w ogrodzie warzywnym. Stosujemy w tym celu ekologiczny polepszacz glebowy Humus Active, który zawiera koloidy próchniczne, dzięki czemu gleba zwiększa swoją pojemność wodną i możliwość magazynowania składników pokarmowych. Ponadto preparat dostarcza do gleby miliardy pozytywnych mikroorganizmów, które ograniczają rozwój patogenów chorobotwórczych i chorób grzybowych. Można go stosować 2 razy do roku doglebowo, mieszają go w ilości około 200 l na 10 litrów wody i podlewa grządki z warzywami i ziemię wokół bryły korzeniowej innych roślin w ogrodzie. Warto również przygotować roztwór do opryskiwacza w nieco mniejszym stężeniu i tak przygotowaną cieczą opryskać liście oraz gałęzie drzew i krzewów. Rośliny przyjmą część składników odżywczych poprzez liście a jednocześnie powstanie na nich cienka błona z pożytecznych mikroorganizmów, która w znacznym stopniu będzie zapobiegać rozwojowi chorób grzybowych. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg