Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zeolit

dodano: 29.04.2011

Zeolit - minerał o niezwykłych właściwościach.

Zeolit to minerał, który występuje naturalnie w postaci skały. Obecnie najcenniejsze złoża zeolitu pochodzą z ukraińskiej części Zakarpacia (www.andalusia.pl).
 
Materiał ten jest w pełni ekologiczny i bezpieczny, a dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, także w ogrodnictwie i rolnictwie.
 
Zeolit ma różne frakcje, zależnie od tego, do jakich celów chcemy go wykorzystać. Jeśli mamy zamiar dopiero zakładać trawnik, warto najpierw położyć drenaż z zeolitu. Po bardzo ulewnych opadach deszczu, nadmiar wody po prostu się wchłonie. Gdy będzie susza, zeolit sprawi, że trawnik będzie miał nadal wystarczającą ilość wody. Zeolit zachowuje się jak gąbka. Ma on też inne właściwości. Jedną z głównych zalet tej naturalnej skały jest zdolność wiązania, przechowywania, a potem oddawania potrzebnych roślinom pierwiastków chemicznych i substancji odżywczych. Dzięki temu silne ulewy nie wymyją z gleby składników odżywczych z zastosowanego nawozu.
 
Przy dużych połaciach murawy jak pola golfowe czy boiska piłkarskie oszczędności na wodzie i nawozach sięgają 40 %. W prywatnych ogrodach to również oszczędność czasu na podlewanie i piękniejszy wygląd trawnika.
 
A jak głęboko powinien znaleźć się taki drenaż? Na 5-15 cm głębokości. Wystarczy warstwa o grubości 2-5 cm.
 
Drenaż z zeolitu to droga inwestycja, dużo mniej kosztuje zastosowanie średniej grubości frakcji tej skały i wymieszanie jej z wierzchnią warstwą gleby w proporcji 1:4.
 
A co zrobić, jeśli mamy już założony trawnik? Wtedy pozostaje posypywanie jego powierzchni bardzo drobnym zeolitem, zwane piaskowaniem. Zaleca się stosowanie maksymalnie 0,6kg zeolitu na metr kwadratowy. Wystarczy zabieg przeprowadzić raz w roku, na wiosnę. Przed piaskowaniam warto najpierw cała murawę delikatnie przegrabić, aby usunąć resztki filcu i odsłonić ziemię. Następnie rozsypuje się drobną frakcję zeolitu. Nawet cienka warstewka tego minerału spowoduje poprawienie struktury gleby na trawniku i lepsze korzenienie się trawy. W czasie deszczu będzie ona gromadziła wodę i oddawała ją w czasie suszy. Pozwoli nam to zaoszczędzić na podlewaniu murawy, a dzięki właściwościom antyseptycznym zeolitu, będzie ona mniej narażona na choroby grzybowe.
 
A jakie są dokładnie koszty stosowania zeolitu?
Na m² 2-3 cm drenażu pod trawnik -koszt zeolitu około 12-14 zł
Na m² jako domieszka do ziemi pod trawnik potrzeba 1-1,5 kg zeolitu - koszt około 2-3 zł
Na m² trawnika do piaskowania potrzeba 0,6 kg zeolitu - koszt około 1-2 zł
15 kg opakowanie zeolitu kosztuje 20-30 zł i wystarcza na około 25 m2 powierzchni.
 
Materiał pochodzi z 320. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zeolit
Podobno Mączka kwarcytowa ma podobne wlasciwosci , chwala na stronie producenta...ciekawe....
2022.01.20
~ Tequil
Re: Zeolit
ja brałem zeolit z Leszna ! dobra cena i szybka wysyłka
2022.01.20
~ pamod
Re: Zeolit
Zakarpacki Zeolit można spokojnie kupić w sklepach on-line: http://www.sklep.prezentdlakota.pl/16-zakarpacki-zeolit.html http://allegro.pl/zakarpacki-zeolit-15kg-cena-obejmuje-dostawe-i2178325294.html
2022.01.20
~ Beata
Re: Zeolit
Zeolit najtaniej kosztuje w Certech w Niedomicach. Bardzo miła Pani udzieliła mi tam wszystkich informacji. Tona 760 zł +23% Vat, pakowane w workach 25 kg, granulat 0,2 do 0,5 mm i inne. Odbiór własny lub spedycją krajową w cenie do 1 tony w cenie 100zł.
2022.01.20
~ Adam
Re: Zeolit
Miłośniku kwiatów, bardzo dziękuję za troskę . Chciałbym Cię uspokoić po pierwsze zeolit przy ilości którą kupiłem razem z kosztami przesyłki wyszedł mnie równo 2zł/kg. Z tego co się dowiedziałem i rozeznałem temat zeolitowy to właśnie bardziej obawiałem się tego oferowanego przez firmę Andalusia. Jaka jest zawartość klinoptylolitu procentowa w zeolicie z Andaluisa bo widzę że chyba kolega z tej firmy właśnie.
2022.01.20
~ Ogrodnik z W-wy
Re: Zeolit
Ogrodniku z W-wy, mocno przepłaciłeś. To nie jest ten zeolit, co się nadaje do piaskowania lub dodania do gleby. Jego pochodzenie jest nieznane, zawartość klinoptylolitu nikt nie badał. Na dodatek jest 2 razy droższy od zeolitu firmy Andalusia-Chełm, która sprzedaje 2,34 PLN/kg łącznie z kosztem dostawy.
2022.01.20
~ Miłośnik kwiatów
Re: Zeolit
Faktycznie na Allegro znalazłem ofertę zeolitu firmy z programu, ale skorzystałem i kupiłem Zeolit w 10kg opakowaniach z Firmy z Łodzi. Bardzo profesjonalna i fachowa obsługa, doradztwo, szybka i tania przesyłka. Jestem bardzo zadowolony, kupiłem na próbę ale na pewno jeszcze skorzystam.
2022.01.20
~ Ogrodnik z W-wy
Kupiłam Zeolit
zakładam ogrody i potrzebowałam zeolit dla klienta i trafiłam na reklamę firmy tej co podałeś adres Ogrodniku. Masz rację - szybko i fachowo!!! Dla zainteresowanych podaję namiary: NAWOMIX, 62-002 Suchy Las, ul. Meteorytowa 10 i tel. 61 811 56 56. Ja od nich biorę jeszcze nawozy na roboty bo też są z zeolitem co przedłuża ich działanie i są super.
2022.01.20
~ Kaśka
Re: Zeolit
Jak chcecie kupić zeolit to piszcie zapytania na adres e-mail: biuro@nawomix.pl ja tam się pytałem o kilka spraw związanych z tym minerałem i dostałem bardzo fachowe odpowiedzi. Mają te frakcje co trzeba i jeszcze inne do innych zastosowań (oczka wodne, sadzenie drzew i krzewów...) Wysyłają kurierem nawet 1 worek czy wiaderko, jak kto chce. Polecam !
2022.01.20
~ Ogrodnik polski
Re: Zeolit
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony producenta zeolitu: http://www.andalusia.pl/. Tam jest zakładka \"Zakarpatskij zeolit\", gdzie można poczytać szczegółowo o zaletach minerału. Również na tej stronie znajduje się odnośnik \"zamów u producenta\" (kieruje do aukcji na allegro). Co do asortymentu sklepów ogrodniczych - no coż, w programie przedstawiamy wiele porad i produktów, często także nowych i jeszcze mało znanych. Dlatego nie wszystkie sklepy dysponują tym, czego akurat szukamy - na to nie mamy wpływu:). Myślę jednak, że jak tylko sprzedawcy zauważą zainteresowanie, uzupełnią braki w zaopatrzeniu:) Można też skontaktować się z producentem (przez formularz na jego stronie adres) i pytać o dokładne miejsca dystrybucji zeolitu.
2022.01.20
Redakcja
Re: Zeolit
Ktoś ,coś ,gdzieś i dalej amba nikt nic nie wie , a jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie ktoś dostał za reklamę kasę, a Ty szukaj zeolit , jak znajdziecie dajcie znać,Proszę!!!
2022.01.20
~ panczena
Re: Zeolit
asia, na allegro powiedzmy, że trochę tego jest, ale nie tego konkretnego o któym mowa w programie.. tej firmy jest jedna aukcja w jednej frakcji
2022.01.20
~ Kas
Re: Zeolit
fajnie jest robić reklamę ale tego w wersji rozdrobnionej nie można kupić a firma mówi o zakupach w tonach
2022.01.20
~ piotr
Re: Zeolit
na allegro pełno tego :) http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=zeolit
2022.01.20
~ asia
Re: Zeolit
Właśnie :) Dobre pytanie, gdzie?:) Producent przed emisją programu nie pomyślał, by zamieścić takie info na stronie, czy zrobić sklep internetowy ;)
2022.01.20
~ Kas
Re: Zeolit
A gdzie detalicznie można kupić 25 kg worek takiego zeolitu do posypania trawnika
2022.01.20
~ Gardner

Poprzednia porada

Olejowanie

Olejowanie

Wiosną warto zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, by wyglądały pięknie cały sezon.

więcej »
Ocena
83%
17%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg